Czytniki ebooków w odwrocie?

12 grudnia 2012


Czyżby czytniki ebooków miały podzielić los dinozaurów? Według raportu opublikowanego przez analityków z iSuppli rynek urządzeń dedykowanych książkom cyfrowym zanotował „zatrważająco duży spadek”. Winę za ten stan rzeczy ponoszą m.in. tablety.

Raport przewiduje, że do końca tego roku rozejdzie się maksymalnie do 14,9 miliona sztuk czytników, co stanowi spadek o 36 procent w porównaniu z rokiem ubiegłym, kiedy to odnotowano 23,3 miliona  sztuk. Rok 2013 ma wyglądać pod tym względem jeszcze gorzej ? ilość nowych czytników zmaleje o kolejne 27 procent. Do 2016 roku rynek skurczy się do zaledwie jednej trzeciej swojej szczytowej wielkości z 2011 roku a ilość dostarczonych urządzeń wyniesie zaledwie 7,1 miliona sztuk.

Analitycy iSuppli twierdzą, że tak szybki wzrost i następujący po nim spadek nie był dotychczas spotykany, nawet na rynku elektroniki użytkowej, gdzie cykl „życia” produktu jest stosunkowo krótki. Zdiagnozowano również powód takiej tendencji ? jednozadaniowe czytniki wypierane są przez wielofunkcyjne urządzenia, jak tablety, które oprócz lektury książek pozwalają na sprawdzanie poczty, surfowanie po sieci czy odtwarzanie filmów. W tym roku, w zaledwie dwa lata od pojawienia się na rynku, rozeszło się 120 milionów sztuk tych urządzeń, czyli 8 razy więcej niż czytników.

Czytniki mogą utrzymać się na rynku jeszcze przez jakiś czas, gdyż przewiduje się, że producenci będą je sprzedawać poniżej kosztów wyprodukowania. Przykładem może być zapowiadany od jakiegoś czasu Txtr Beagle, którego cena ma się kształtować poniżej kosztu wytworzenia samego wyświetlacza.

Jordan Selburn z iSuppli twierdzi, że pięć minut sławy ebooków minęło zbyt szybko. Teza ta wydaje się jednak nieco przesadzona. Tablety, w odróżnieniu od czytników, mogą zainteresować również osoby, które nie czytają książek, przez co wielkość sprzedaży tych urządzeń rośnie w o wiele szybszym tempie. Czytelnicy zaglądający regularnie do książek stanowią w większości krajów mniejszość, przez co rynek miał prawo się już nasycić.

Tematy: , ,

Kategoria: newsy