„Czytam – Kupuję” obchodzi pierwsze urodziny

11 czerwca 2012


16 czerwca minie rok od założenia facebookowego profilu popularyzującego czytelnictwo Czytam – Kupuję. W tej chwili zrzesza on już ponad 12,5 tysiąca osób.

Pomysłodawcami profilu są Patryk Sadowski i Anna Tess Gołębiowska z portalu literacko-fantastycznego Kawerna. Powołując do istnienia „Czytam – Kupuję” wystosowali oni apel: Jeśli czytanie książek jest dla Ciebie wartościowe i nie chcesz, by spadała liczba tytułów na rynku, a kolejne firmy upadały, weź sprawę w swoje ręce. Jedna książka to koszt dużej pizzy, trzech paczek papierosów, kilku piw w pubie. Rozrywek, na które większość ludzi sobie pozwala. Zrezygnuj z jednej imprezy i kup książkę ulubionego wydawnictwa, zostanie ona w Twoim domu na dłużej i nie pozostawi po sobie kaca. To działanie jednostkowe, ale jeśli przyłączy się do niego wiele osób, może uda nam się zmniejszyć zapaść na rynku książki?

Obecnie na profilu ukazują się liczne informacje o zniżkach na książki, ciekawostki z rynku wydawniczego oraz konkursy. Niedawno „Czytam – Kupuję” wyszło również poza Facebooka, zakładając swoją stronę internetową.

W każdy piątek na facebookowym profilu pojawia się odcinek webkomiksu „WydawNICtwo”, rysowanego przez Karolinę Burdę. Współautorami scenariusza jest Patryk Sadowski i Anna Tess Gołębiowska. „WydawNICtwo” to niekomercyjny projekt, prezentujący w przystępnej formie ciekawostki i anegdotki z rynku wydawniczego. Oprócz trojga ludzkich postaci oraz dwóch niezwykle ważnych dla komiksu kotów, NICponia i Muszkietera, gościnnie pojawiają się przedstawiciele branży literackiej, jak Andrzej Sapkowski, Piotr W. Cholewa czy Jakub Ćwiek.

Jeśli ty również „Czytasz” i „Kupujesz” – polub profil kampanii na Facebooku.

Na zdjęciu poniżej twórcy profilu Patryk Sadowski i Anna Tess Gołębiowska wraz z rysowniczką Karoliną Burdą podczas spotkania z czytelnikami w czasie Ogólnopolskiego Festiwalu Fantastyki „Pyrkon 2012” w Poznaniu:

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: newsy