Zmarł Barry Unsworth

11 czerwca 2012


Brytyjski pisarz Barry Unsworth, znany w Polsce m.in. z takich powieści historycznych jak ?Wyspa Pascalego?, ?Śladami Hannibala? czy ?Opowieści o czynach Złego Ducha?, umarł we Włoszech w wieku 81 lat.

„Barry był wspaniałym pisarzem i jest to wielka strata” ? powiedziała Jocasta Hamilton, szefowa wydawnictwa, w którym publikował Unsworth, potwierdzając przy okazji informację o śmierci pisarza. „Twórczość Barry?ego charakteryzowała gotowość do podejmowania wielkich tematów w bardzo humanitarny sposób. Jego pisarstwo sprawiało ogromną przyjemność, jednocześnie pouczając i pobudzając do myślenia. Jesteśmy niezmiernie dumni, że mieliśmy możliwość opublikować jego ostatnią powieść The ?Quality of Mery?, która została nominowana do nagrody Waltera Scotta. Wielu z nas spotkało Barrego w 2010 roku i byliśmy równie mocno oczarowani jego osobą, co przerażeni jego powieściami.”

Autor urodzony w 1930 roku w Wingate, w hrabstwie Durham, przez wiele lat mieszkał we włoskim regionie Umbria. W 1992 roku Unsworth, wspólnie z Michaelem Ondaatje, otrzymał nagrodę Booker?a za swoją dziesiątą powieść zatytułowaną „Sacred Hunger”.

„Pisarze prozy historycznej nie są zobligowani, tak jak historycy, do udowadniania twierdzeń, które stawiają” ? powiedział w jednym z wywiadów Unsworth. „Dla nas wystarczy, jeśli to, co mówimy nie może być obalone lub nie okaże się fałszywe. Czujemy się całkiem dobrze w tej ?ziemi niczyjej? pełnej ignorancji, powątpiewania, sporów(…) Poszukiwanie prawdy w fikcji historycznej ? w każdego rodzaju fikcji ? jest tak naprawdę poszukiwaniem intensywności iluzji. Jeśli da się to osiągnąć, wydarzenia i postacie nabiorą większej realności, niż mogłyby kiedykolwiek osiągnąć poprzez wierność faktom danej sprawy.”

Ursula Le Guin powiedziała kiedyś, że czytanie jednej z powieści Unswortha było jak „obserwowanie Olimpijskiego atlety, który zaraz ma zdobyć złoto: płynna akcja, opanowanie techniki, pozornie bez wysiłku jednak wymagająca uwagi i wywołująca na koniec podziw”.

Tematy: , ,

Kategoria: newsy