banner ad

Concord Free Press, czyli książki sprzedawane za „co łaska”

2 kwietnia 2012


Amerykańskie wydawnictwo Concord Free Press wydaje książki, których cena wynosi 0.00 $. Jest tylko jeden haczyk: żeby je otrzymać, trzeba przekazać na wybraną organizację datek dowolnej wysokości, a po przeczytaniu książki „podać ją dalej”.

Stona Fitch jest autorem czterech powieści, z czego „Give and Take” jest najnowszą. W 2007 roku książkę (historia muzyka jazzowego a zarazem współczesnego Robin Hooda) została zakupiona przez mainstreamowe wydawnictwo, ale wkrótce zrezygnowano z jej wydania, kiedy redaktor odpowiedzialny za tytuł odszedł z biznesu. Stając przed wyborem porzucenia książki lub opublikowania jej samemu, Fitch przyjął zupełnie inną i niespotykaną strategię. Założył własne wydawnictwo, książkę wydrukował z ceną okładkową 0.00$ i przedstawił reguły, dzięki którym powieść można „dostać”, a nie kupić.

„Mój agent powiedział mi, żebym nie otwierał wydawnictwa. Wielu moich przyjaciół uważało, że zrobię z siebie głupca. Ale pisarze powinni być aktywistami. Ja nim jestem” – powiedział Fitch w rozmowie z „Huffington Post”. „Jesteśmy właściwie przeciwieństwem wydawnictwa. Wydajemy mało. Dystrybuujemy powoli i ostrożnie. Jesteśmy zbyt mali, żeby móc zawieść.”

Wszystkie wydane tytuły zawsze mają ten sam nakład 3 tysięcy egzemplarzy, a ich autorzy zachowują do nich prawa, a tym samym mogą je wydać ponownie. Fitchowi udało się namówić do współpracy uznanych twórców albo jako autorów, albo jako pomoc w ich poszukiwaniu. Do tej pory wydawnictwo w całości prowadzone przez wolontariuszy wydało sześć książek i udało mu się zebrać 260 tysięcy dolarów na różne cele charytatywne.

Fitch nie ma pewności do ilu krajów dotarły opublikowane przez jego wydawnictwo książki i ile dokładnie udało się uzbierać pieniędzy, bo jak mówi „nie jesteśmy charytatywną policją”. Lubi za to przytaczać historię jednego egzemplarza, który przewędrował Meksyk, USA i Europę, „zbierając” po drodze czterysta dolarów.

Tematy: , ,

Kategoria: newsy