Ostatnie drukowane wydanie Encyklopedii Britannica sprzedaje się świetnie

2 kwietnia 2012

Kiedy Encyklopadia Britannica ogłosiła w zeszłym miesiącu, że po 244 latach rezygnuje z wydawania drukiem swojej popularnej encyklopedii, w magazynie firmy wciąż znajdowało się jeszcze ostatnie cztery tysiące kompletów z ostatniej, pochodzącej z 2010 roku, edycji. W niecałe trzy tygodnie większość z nich została sprzedana.

Zanim ogłoszono decyzję o zaprzestaniu wydawania wersji papierowej, Britannica sprzedawała się w ilości około sześćdziesięciu kompletów każdego tygodnia (każdy 32-tomowy zestaw w cenie 1395 dolarów). Teraz sprzedaje się ponad tysiąc tygodniowo, mimo, że cena pozostała niezmienna.

Chętnych do nabycia ostatnich drukowanych Encyklopedii Britannica nie brakuje. Są to głównie odbiorcy indywidualni, którzy z różnych względów nie śpieszyli się z zakupem, a w obecnej sytuacji korzystają z ostatniej nadarzającej się sposobności. Można przypuszczać, że wśród tych osób znajdują się również kolekcjonerzy i spekulanci, którzy doskonale zdają sobie sprawę, że wydanie papierowe z czasem może jedynie zyskać na wartości.

W magazynie pozostało około tysiąc sztuk Britannici. Firma spodziewa się, że biorąc pod uwagę obecne tempo sprzedaży komplety znikną do połowy albo najpóźniej do końca kwietnia.

Drukowana wersja Encyklopedii Britannica została stopniowo wyparta przez powiększające się z dnia na dzień zasoby internetowe, głównie Wikipedię, dostępną za darmo online encyklopedię, która działa już na rynku od jedenastu lat. Encyclopaedia Britannica była najstarszą nieprzerwanie publikowaną encyklopedią w języku angielskim.

Na zdjęciu załączonym do newsa reklama 11. edycji Encyklopedii Britannica, jaka ukazała się w maju 1913 roku w „National Geographic”.

Tematy: , ,

Kategoria: newsy