banner ad

Chuck Palahniuk pisze kontynuację „Potępionych”

29 sierpnia 2012


Chuck Palahniuk po raz pierwszy w swojej karierze literackiej pisze sequela. Będzie to kontynuacja przygód jedenastoletniej Madison, znanej dobrze z zeszłorocznej powieści „Potępieni”.

Osoby, które nie czytały jeszcze „Potępionych”, niech przygotują się na niewielkie spoilery, gdyż pisarz zdradził szczegóły zapowiadanej kontynuacji. Tym razem Madison powróci na ziemię jako duch, skazana na straszenie swoich rodziców przez jeden rok. Z retrospekcji poznamy jej wcześniejsze dzieciństwo, w tym śmierć kotka, którego ciało zatkało kanalizację w hotelu Beverly-Wilshire. Wprawdzie Madison nie zabiła zwierzaka, ale okazuje się, że jest odpowiedzialna za inną śmierć. Bez względu na fakt czy to morderstwo, czy samoobrona, dziesięcioletnia Madison zabiła kogoś okrutnie i prawdopodobnie dlatego została potępiona.

Pisarz wyznał, że z powieści zacznie wyłaniać się przed nami wielowiekowy spisek utworzony, aby przygotować i przetestować Madison do roli zbawiciela wszystkich bytów duchowych. „Ach, zapomniałem wspomnieć, że świat się skończy w tej książce” ? dodał.

Tytuł kontynuacji nie jest jeszcze ostatecznie potwierdzony, ale Chuck rozważa w tej chwili dwie opcje ? „Doomsday” (z ang. „Dzień sądu”) albo „Doomed” (z ang. „Skazani” albo „Skazana”). Według nieoficjalnych zapewnień, powieść ma ukazać się jeszcze tej jesieni, gdyż prace redaktorskie są już w ostatniej fazie.

Historia dziewczynki, która skazana została na wieczne potępienie w piekle, gdzie na okrągło wyświetlany jest „Angielski pacjent”, walutę stanowią trudne do zdobycia słodycze, a martwi komunikują się z żywymi pracując jako telemarketerzy, spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem u czytelników i krytyków. „Wszystko w tej powieści jest programowo rozkręcone 'na full'” ? pisał w naszej redakcyjnej recenzji Sebastian Rerak. ’Potępieni’ to ’Boska komedia’ poddana wyjątkowo czarnej szyderze.”

To nie pierwszy przypadek, kiedy Palahniuk zapowiada kontynuację swojej powieści. Przez kilka lat fani pisarza czekali na sequela „Ranta”, który właśnie ukazał się na naszym rynku nakładem wydawnictwa Niebieska Studnia, ale ostatecznie ze złożonych obietnic nic konkretnego nie wyszło. Kiedy więc Chuck zaczął opowiadać na spotkaniach autorskich, że „Potępieni” mają być częścią zaplanowanej trylogii, wiele osób potraktowało tę rewelację ze sceptycyzmem. Chuck nie byłby jednak sobą, gdyby wciąż nie potrafił zaskakiwać ? tym razem dotrzymaniem danej wcześniej obietnicy.

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy