Ogłoszono nominowanych do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej 2015

15 maja 2015

nominowani-Szymborska-2015-1
Ogłoszono nazwiska poetów nominowanych do tegorocznej Nagrody im. Wisławy Szymborskiej. Jurorzy spośród 214 tomów zgłoszonych do konkursu wybrali 5 najlepszych, które powalczą o statuetkę oraz 200 tysięcy złotych.

W 2015 roku kapituła Nagrody im. Wisławy Szymborskiej nominowała książki wydane w małych, ale uznanych wydawnictwach z Wrocławia, Poznania, Lublina i Szczecina.

Roman Honet otrzymał nominację za swój szósty tom, „świat był mój” (Biuro Literackie). To jeden z najbardziej znanych poetów średniego pokolenia, redaktor, tłumacz, animator literatury. W latach 1998-2005 redaktor dwumiesięcznika „Studium”, w którym debiutowało wielu znanych poetów i prozaików.

nominowani-Szymborska-2015-2

Najmłodszy spośród poetów – Jakobe Mansztajn – ma 33 lata, został nominowany za swoją drugą książkę poetycką, „Studium przypadku” (WBPiCAK). Debiutował tomem „Wiedeński high life” w 2009 roku. Prowadzi blog „Make Life Harder” oraz jakobe.art.pl.

W 2015 roku nominowany został także tom debiutancki – po raz pierwszy w historii nagrody. Mirosław Mrozek opublikował „Horyzont zdarzeń” w 2014 roku, po tym, jak wygrał konkurs „Czytanie w maszynopisie” organizowany przez Fundację Literatury im. Henryka Berezy.

nominowani-Szymborska-2015-3

Jacek Podsiadło, nominowany za tom „Przez sen”, to najstarszy spośród wybranych przez kapitułę poetów. Ostatnie dwa lata należą do Podsiadły, który – po latach nieobecności w życiu literackim – wydał dwie świetne książki i otrzymał kilka nominacji do ważnych nagród poetyckich.

Maciej Robert, poeta, krytyk literacki, został nominowany do Nagrody im. W. Szymborskiej za swój czwarty tom poetycki „Księga meldunkowa”. Autor prowadzi też bloga krytycznoliterackiego o literaturze Środkowej Europy powiązanego z Nagrodą Literacką „Angelus”.

nominowani-Szymborska-2015-4

„W tym roku Kapituła Nagrody im. Wisławy Szymborskiej nominowała autorów mówiących wyraźnym, odrębnym i wyrobionym już głosem. Nie łączy ich żaden wspólny temat, żadna dykcja poetycka. Wątki religijne pojawiają się i u Romana Honeta, i u Mirosława Mrozka, jednak opracowane są w zupełnie inny sposób. Mrozek pisze o śmierci, podobnie jak Jakobe Mansztajn – traktują jednak ten temat odrębnie. Jacek Podsiadło jest poetą transcendentnym, ale pisze jednak ciągle o rzeczach prostych i codziennych. O życiu codziennym pisze też Maciej Robert, który stosuje inną perspektywę niż Podsiadło – w jego poezji ważniejsza jest nostalgia, wspomnienie przeszłości, dorastanie. Każdy z nich ma swoją obsesję: Honet – rozpad świata, Mansztajn – samobójstwo, Mrozek – chorobę psychiczną, Podsiadło – 'czas przeszły, dokonany’, Robert – pracę pamięci” – wyjawiła sekretarz nagrody, Paulina Małochleb.

nominowani-Szymborska-2015-5

Nagroda im. Wisławy Szymborskiej ma charakter międzynarodowy, przyznawana jest co roku za książkę poetycką wydaną w języku polskim w roku poprzedzającym. Celem nagrody jest popularyzowanie coraz rzadziej spotykanej sztuki – poezji. Organizująca konkurs Fundacja im. Wisławy Szymborskiej chce nie tylko przyciągnąć uwagę czytelników, ale też wydawców, zachęcić ich do drukowania polskich autorów oraz publikowania tłumaczeń poezji obcej, która dość słabo obecna jest na polskim rynku księgarskim.

Do Nagrody zgłoszone mogą być tomy poetyckie wydane oryginalnie po polsku lub w przekładzie na język polski. Książki do Nagrody mogą zgłaszać sami autorzy, wydawnictwa, instytucje kultury, media o charakterze literackim oraz członkowie kapituły. Wydarzenia związane z Nagrodą dzielą się na dwa etapy: wiosną ogłaszane są nominacje, jesienią wybierany jest laureat.

Nazwisko laureata, który otrzyma statuetkę oraz 200 tysięcy złotych kapituła ogłosi 24 października 2015 roku. Gala wręczenia Nagrody odbędzie się tego samego dnia w Krakowie, w Centrum ICE Kraków.

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: newsy