banner ad

Boska Komedia obraźliwa i dyskryminująca?

16 marca 2012


Włoska organizacja broniąca praw człowieka uważa słynny poemat Dantego za „rasistowski, islamofobiczny i antysemicki”, dlatego wzywa do usunięcia go ze szkół.

Klasyczny XIV-wieczny poemat przedstawiający wędrówkę poety przez zaświaty ? Piekło, Czyściec i Raj ? uważany jest za jeden z fundamentów literatury światowej. Jednak włoska organizacja broniąca praw człowieka o nazwie Gherush92 chce, aby został on usunięty z programów nauczania w szkole albo przynajmniej cytowany z większą rozwagą, ponieważ jest „obraźliwy i dyskryminujący”, a młodzi ludzie nie posiadają odpowiednich „filtrów”, aby zrozumieć go w szerszym kontekście.

Organizacji podpadło szczególnie kilka fragmentów, jak chociażby ten o Judaszu, przeżuwanym w nieskończoność w zębach Lucyfera, w utworze Dantego znalazł się również Mahomet jako grzesznik winny sporów, niezgody i podziałów, zaś homoseksualiści tkwią w czyśćcu, w deszczu ognia.

„Nie opowiadamy się za cenzurą lub spalaniem, ale chcielibyśmy to przyznać jasno i jednoznacznie, że w Boskiej Komedii są rasistowskie, islamofobiczne i antysemickie treści” – powiedziała Valentina Sereni, prezes Gherush92, w rozmowie z agencją Adnkronos. „Sztuka nie może być ponad krytyką.”

Przedstawiciele włoskiej kultury natychmiast stanęli w obronie dzieła.

„Korzyści, jakie można osiągnąć z czytania i studiowania Boskiej Komedii, jest tak wiele, że wypowiedzi tego typu są po prostu śmieszne” ? powiedział poeta i krytyk literacki Maurizio Cucchi. Historyk literatury, krytyk i autor Giulio Ferroni określił wypowiedzi przedstawicieli Gherush92 jako „kolejny szał politycznej poprawności, w połączeniu z zupełnym brakiem historycznego znaczenia”. Jak sam przyznaje, Boska Komedia musi być czytana w odpowiednim kontekście historycznym, ale „byłoby głupotą porzucić studia nad arcydziełem, które pomogło zbudować obraz ludzkości”.

Tematy: , , , , , , , ,

Kategoria: newsy