Boni, Fabicka, Franczak, Kubryńska i Papużanka nominowane do Nagrody Literackiej Gryfia 2017

19 maja 2017


W czwartek podczas Warszawskich Targów Książki ogłoszono nazwiska pięciu finalistek szóstej edycji Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej dla Autorki Gryfia. Laureatkę nagrody przyznawanej przez „Kurier Szczeciński” poznamy 1 lipca.

Jury w składzie: Joanna Laprus-Mikulska (przewodnicząca), prof. Robert Cieślak, Artur Daniel Liskowacki oraz Konrad Wojtyła nominowało w tym roku do nagrody następujące książki:

1. Katarzyna Boni „Ganbare! Warsztaty umierania”, wyd. Agora,
2. Joanna Fabicka „Rutka”, wyd. Agora,
3. Radka Franczak „Serce”, wyd. Marginesy,
4. Sylwia Kubryńska „Furia mać!”, wyd. Czwarta Strona,
5. Zośka Papużanka „On”, wyd. Znak.

„W tym roku poziom zgłoszonych utworów był bardzo wysoki” ? powiedział profesor Robert Cieślak z jury nagrody. „Wybraliśmy utwory, które pokazują świat z perspektywy bardzo indywidualnej, intymnej. Wszystkie nominowane utwory odnoszą się do współczesności, do naszej kondycji duchowej”.

Nagroda Literacka dla Autorki Gryfia przyznawana jest od 2012 roku przez „Kurier Szczeciński”. Wyróżnienie trafia do rąk polskiej pisarki, która stworzyła najlepszą zdaniem jurorów książkę wydaną w roku poprzednim. Do tej pory Gryfię zdobyło pięć autorek: Magdalena Tulli, Zyta Oryszyn, Małgorzata Rejmer, Ewa Winnicka i Anna Janko. Kto dołączy do tego grona w lipcu i otrzyma czek na 30 tysięcy złotych?

[am]
źródło: Kurier Szczeciński, Warszawskie Targi Książki

Tematy: , , , , , , , ,

Kategoria: newsy