Nagroda Literacka dla Autorki Gryfia już w maju

15 stycznia 2012


W maju tego roku w Szczecinie po raz pierwszy zostanie wręczona Ogólnopolska Nagroda Literacka dla Autorki Gryfia dla najlepszej książki opublikowanej w 2011 roku.

Gryfia to jedyny taki laur w naszym kraju. I choć nagród literackich w Polsce jest już kilka, to jednak żadna z nich nie jest profilowana w taki sposób, jak szczecińska.

Do konkursu mogą być zgłaszane „książki literackie oraz tomy z różnych dziedzin humanistyki o walorach literackich”. Oznacza to, że zwyciężyć może i poetka, i prozaiczka, i badaczka literatury, i – na przykład – autorka ciekawej biografii.

Wysokość nagrody to 50 tysięcy złotych. O tym, kto wygra, zdecyduje jury, w którym zasiądą znani fachowcy od literatury: Inga Iwasiów z Uniwersytetu Szczecińskiego, Artur Daniel Liskowacki, dziennikarz „Kuriera Szczecińskiego”, Beata Kozak z kwartalnika „Zadra”, Justyna Sobolewska z „Polityki” oraz Krzysztof Uniłowski z Uniwersytetu Śląskiego. Proces wyłaniania laureatki będzie składał się z dwóch etapów. Jury wyłoni pierwsze osiem finalistek 30 marca. Od tego czasu na łamach ?Kuriera Szczecińskiego? będą przybliżane sylwetki nominowanych pisarek i opisy ich książek. Zaś o tym, kto ostatecznie zdobędzie Nagrodę dla Autorki, przekonamy się 19 maja podczas uroczystej gali. Imprezie towarzyszyć będzie dwudniowy kiermasz.

Czytelnicy „Kuriera Szczecińskiego” też mogą przyłączyć się do inicjatywy. Gdy jury będzie trudziło się nad swoim wyborem, na łamach gazety pojawi się osobny plebiscyt. Na czytelników, którzy wezmą w nim udział, czekają nagrody.

Organizatorem przedsięwzięcia jest „Kurier Szczeciński”. Ale w imprezie swój wkład mają także: Urząd Miasta, Urząd Marszałkowski oraz Uniwersytet Szczeciński.

Więcej informacji dostępnych jest na stronie internetowej nagrody: http://www.nagrodagryfia.pl/

Tematy: , ,

Kategoria: wydarzenia