banner ad

Polscy sportowcy włączają się w promocję czytelnictwa. Rusza kampania społeczna „Czytaj i wejdź do gry!”

18 października 2023

Sport i czytanie łączy to, że pozytywnie stymulują rozwój człowieka. Dlatego do nowej kampanii społecznej postanowiono zaprosić znanych polskich sportowców. Do sięgania po książki zachęcają siatkarze Mateusz Bieniek i Maria Stenzel oraz lekkoatleta Tomasz Majewski i piłkarz Bartosz Kapustka.

Celem akcji „Czytaj i wejdź do gry!” ma być przypomnienie o zaletach czytania jako przyjemnego i bardzo wartościowego sposobu spędzania czasu oraz uświadomienie odbiorcom, że w życiu każdego z nas równie ważna jest aktywność fizyczna oraz trening umysłu, szczególnie podczas czytania. Jak przypomina organizator kampanii, Narodowe Centrum Kultury, obie formy spędzania wolnego czasu poszerzają naszą sprawność intelektualną, wiedzę o świecie, pobudzają kreatywność, wzmacniają koncentrację, motywują i inspirują do działania oraz skutecznie redukują poziom stresu. Doskonale rozumieją to sportowcy, którzy publicznie deklarują zainteresowanie książkami i włączyli się do kampanii zachęcającej do czytania.

„Nasze wspólne działania z Polską Ligą Siatkówki, ale też sportowcami i pasjonatami innych dyscyplin pokazują komplementarność aktywności pobudzających do pracy – w sensie metaforycznym – obydwie półkule naszego mózgu, a więc czytania i sportu, często określanego mianem kultury fizycznej. Od zawodowych sportowców oczekujemy nie tylko wytrzymałości i doskonałej formy fizycznej, ale też intelektualnej” – przekonuje prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury.

„Wbrew pozorom sport wymaga myślenia. Jako kibic obserwuję to szczególnie podczas gier zespołowych, w których Polacy osiągają światowe sukcesy. Do tych najjaśniejszych dyscyplin polskiego sportu, które od lat dostarczają nam wielu radosnych emocji, należy bez wątpienia siatkówka, dlatego wspólne działania z Polską Ligą Siatkówki i z klubami ligowymi na rzecz upowszechniania czytelnictwa traktujemy w Narodowym centrum Kultury jako ekscytujące wyzwanie, którego celem jest kształtowanie pozytywnych nawyków czytelniczych oraz budowanie wizerunku sportowców jako profesjonalistów, którzy używają nie tylko mięśni, ale też szarych komórek” – dodaje.

W ramach kampanii siatkarze Mateusz Bieniek i Maria Stenzel, lekkoatleta Tomasz Majewski, oraz piłkarz Bartosz Kapustka będą zachęcać na plakatach i w spotach reklamowych do czytania. Materiały związane z akcją „Czytaj i wejdź do gry!” pojawią się nie tylko na portalach internetowych, ale również w telewizji, radiu i w plenerze. W krótkich wywiadach wideo, publikowanych w sieci m.in. na kanałach Polskiej Ligi Siatkowej i klubów, sportowcy opowiedzą o swoich ulubionych książkach oraz o tym, w jaki sposób – w natłoku codziennych obowiązków – znajdują czas na lekturę.

„To dla nas bardzo ważna współpraca. Jako Polska Liga Siatkówki razem ze wszystkimi naszymi klubami włączamy się w promocję czytelnictwa w naszym kraju, realizowaną przez Narodowe Centrum Kultury” – komentuje Artur Popko, prezes Polskiej Ligi Siatkówki. „Siatkówka to sport dla całych rodzin, przyjazny i bardzo bezpieczny, dlatego chcemy by także przy okazji naszych meczów można było popularyzować czytanie książek, które tak wspaniale wpływa na nasz osobisty rozwój. Dołożymy wszelkich starań, by o akcji 'Czytaj i wejdź do gry’ było jak najgłośniej w naszym środowisku. Liczymy, że realnie zachęci ona młodych ludzi, ale nie tylko, do sięgnięcia po książkę. To jest nasz wspólny cel” – dodaje.

Długofalowa współpraca Narodowego Centrum Kultury z Polską Ligą Siatkówki przewiduje aktywne zaangażowanie sportowców w działania proczytelnicze, między innymi spotkania siatkarzy z klubów z młodzieżą w lokalnych szkołach i bibliotekach, wspólne rozmowy o książkach, emisję spotów i strefy czytelnicze podczas wybranych wydarzeń ligowych, czytelnicze rankingi i wyzwania oraz wiele innych inicjatyw. Treści o tematyce czytelniczej będą pojawiały się też na głównych stronach serwisów ligowych (plusliga.pl i tauronliga.pl) obok wiadomości stricte sportowych.

[am]

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy