Badania dowodzą, że zapach czekolady wpływa na zachowania klientów księgarń

29 lipca 2013

zapach czekolady w księgarni
Naukowcy z Uniwersytetu Hasselt w Belgii odkryli prosty i tani sposób na zatrzymanie klientów dłużej w księgarni i (być może) zwiększenie sprzedaży. Sekret leży w kuszącym aromacie czekolady.

Jak wynika z badań opublikowanych w „Journal of Environmental Psychology”, klienci są o wiele bardziej skłonni dłużej myszkować pomiędzy półkami i ostatecznie zakupić książkę w niektórych popularnych gatunkach (np. romanse), jeśli w sklepie unosi się zapach czekolady.

Badacze pod kierunkiem Lieve Doucé z Uniwersytetu w Hasselt w Belgii przeprowadzili dziesięciodniowy eksperyment w jednej z księgarń, rozpylając przez połowę godzin otwarcia ledwie wyczuwalny aromat czekolady. Dozowniki uwalniające zapach umieszczono w dwóch różnych lokalizacjach obiektu. Naukowcy śledzili zachowania co piątego klienta, który zaszedł do księgarni, łącznie 201 osób.

Kiedy zapach został rozpylony, klienci wykazywali większą skłonność do spędzania w księgarni więcej czasu, 2,22 razy częściej z uwagą przeglądali większą ilość książek i czytali opisy na tylnej okładce, prawie 3 razy częściej wchodzili też w interakcję z personelem, zadając pytania odnośnie asortymentu.

Naukowcy prześledzili sprzedaż książek w czterech popularnych gatunkach. Poprosili wcześniej grupę studentów o wybranie dwóch gatunków, które wydawały się najbardziej przystawać do czekolady (w tej kategorii znalazły się książki o jedzeniu i piciu oraz romanse) oraz dwóch zupełnie niepasujących (książki historyczne i kryminały/thrillery). Okazało się, że 119 spośród 201 badanych klientów kupiło przynajmniej jedną książkę w jednej z tych kategorii. Sprzedaż książek w pierwszej kategorii wzrosła o 40 procent, gdy zapach czekolady unosił powietrzu. Sprzedaż książek w drugiej kategorii również wzrosła, choć o nieco skromniejsze 22 procent. Co ciekawe jednak, klienci byli bardziej skłonni zaglądać do thrillerów i kryminałów, kiedy sklep pozostawał bezwonny. Najwyraźniej zapach czekolady kierował potencjalnych czytelników do półek z innymi gatunkami literackimi. Ponadto, zauważono, że to kobiety, częściej niż mężczyźni, spędzały więcej czasu w księgarni i kupowały romanse i książki kucharskie pod wpływem czekoladowego aromatu.

Chociaż badanie przeprowadzono pod kątem księgarń, jego wyniki mogą mieć znaczenie dla właścicieli wszystkich sklepów, którzy szukają kreatywnych sposobów, aby zatrzymać klientów jak najdłużej u siebie. Naukowcy przekonują, że trzeba jedynie zwrócić uwagę na to, aby zapach odpowiadał tematycznie produktom, które oferujemy na sprzedaż.

Tematy: , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy