Arabski wydawca opublikował pierwszą na świecie książkę do czytania w wirtualnej rzeczywistości

13 maja 2016

pierwsza-ksiazka-vr-1
Urząd ds. Książki w Szardży (Zjednoczone Emiraty Arabskie) we współpracy z tamtejszym wydawcą literatury dziecięcej, oficyną Kalimat, opublikował pierwszą na świecie książkę, którą czyta się w wirtualnej rzeczywistości.

Aby zapoznać się z treścią książki, trzeba nałożyć specjalne gogle i słuchawki. Wyświetlanemu przed oczami tekstowi towarzyszą efekty dźwiękowe i wizualne pozwalające eksplorować treści przedstawione w publikacji w jeszcze pełniejszym zakresie. Jak widać na przykładzie drugiego dziecka z prawej na załączonym powyżej zdjęciu, niektórych możliwości technologiczne tego typu książki najwyraźniej przerażają.

„Ta technologia jest dostępna na rynkach światowych od jakiegoś czasu, ale jej zastosowania do tej pory ograniczały się do gier cyfrowych i filmów” ? napisał w oświadczeniu prezes urzędu, Ahmed bin Rakkad Al Ameri. „Ta książka jest pierwszą tego typu na świecie, która wykorzystuje trójwymiarowe gogle do wirtualnej rzeczywistości, aby umożliwić dzieciom czytanie i jednoczesne cieszenie się interakcją z historią w 360 stopniach”.

Jeśli myśleliście, że książką, którą dzieci jako pierwszą mogą poznać w takiej formie, jest któraś z klasycznych baśni lub legend regionu, to powinniście pamiętać, że Szardża to jedyny emirat wchodzący w skład Zjednoczonych Emiratów Arabskich, w którym obowiązuje szariat, stąd też zadbano o to, aby lektura była głównie pouczająca i edukująca. Bohaterem książki jest Zajid ibn Sultan Al Nahajjan, pierwszy w historii prezydent kraju. Publikacja ukazała się wcześniej w formie papierowej i przedstawia pokrótce jego biografię.

„Zastosowanie cyfrowej technologii wirtualnej rzeczywistości w książkach jest jednym z twórczych pomysłów, które stanowią przykład wizji Jego Wysokości Szejka Muhammada bin Sultan Al Quasimi” ? powiedział Al Ameri. „Chcemy w dzieciach rozbudzić przyjemność czytania i dążyć do wykorzystania wszystkich środków, które pomogą osiągnąć ten cel. W ten sposób mamy nadzieję przyczynić się do stworzenia wykształconego pokolenia zdolnego do rozwijania się i służenia narodowi”.

Premiera książki jest częścią kampanii promującej ósmą edycję festiwalu literatury dziecięcej, który odbył się pod koniec kwietnia w Szardży.

pierwsza-ksiazka-vr-2

[am]

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy