„W górach przeklętych” – poznaj mroczne oblicze wampirów w kulturze i historii

12 maja 2016

w-gorach-przekletych-premiera
Nakładem wydawnictwa Bosz ukazała się książka Bartłomieja Grzegorza Sali „W górach przeklętych” przywracająca wampirom odpowiednie miejsce w kulturze i historii. Znajdziemy w niej niemal trzydzieści fascynujących wampirzych portretów zaczerpniętych z ludowych opowieści, kronik, dokumentów i gotyckich romansów. Opowieściom towarzyszą oryginalne ilustracje Justyny Sokołowskiej.

W opozycji do łagodnego, popkulturowego obrazu wampira rozpowszechnionego za sprawą takich produkcji jak „Zmierzch”, książka „W górach przeklętych” przypomina o niepokojącej demoniczności krwiopijców, ich skomplikowanej naturze i różnorodności kształtowanej przez wieki. Autor przeciwstawia się współczesnemu triumfowi popkulturowych istot „wampiropodobnych”, które coraz bardziej odrywają się od tradycji kulturowej i stanowią jedynie banalną karykaturę historycznych postaci. Dzięki lekturze „W górach przeklętych” przekonamy się, że wampir to nie tylko strywializowany potwór-krwiopijca, który boi się czosnku, światła dziennego i religijnych symboli, lecz także postać zdecydowanie bardziej złożona i interesująca.

Poznamy historię sudeckiej Zmory, której nie zdołał uśmiercić tradycyjny rytuał przebicia serca kołkiem. Dowiemy się, co oznacza przydomek hrabiego Draculi. Odkryjemy, co sprawiło, że Max Schreck ? jeden z najwybitniejszych aktorów międzywojennych Niemiec ? był podejrzewany o wampiryczną naturę. Książka może znaleźć swoich czytelników wśród wampirologów, fascynatów legend, alternatywnych historii i mrocznej literatury, kolekcjonerów ciekawostek, jak i podróżników, którzy lubią poznawać nie do końca dostępne rejony.

Wnikliwe studium wampirzych biografii zostało wzbogacone o historyczno-geograficzne tło, dzięki któremu możemy przenieść się i lepiej zrozumieć świat, w którym zostały one wykreowane i spopularyzowane. Historie i opisy miejsc ich występowania nie tylko urealniają wartką akcję, ale też sprawiają, że książka staje się faktycznym przewodnikiem po wampirzych rezydencjach. Czytając „W górach przeklętych”, odbędziemy podróż po średniowiecznym zamku w Bolkowie, odwiedzimy warowną wieżę w Siedlęcinie, stary dwór w Bukareszcie i wiele innych zakątków tytułowych Rudaw, Sudetów, Karpat i Bałkanów, które mogą stać się początkiem faktycznej podróży po mrocznym świecie krwiożerczych upiorów.

Poczet wampirów został ubrany w nowoczesną formę i uzupełniony zapadającymi w pamięć ilustracjami Justyny Sokołowskiej, polskiej projektantki młodego pokolenia. Syntetyczna i celna warstwa wizualna sprawia, że nowa książka wydawnictwa Bosz staje się również interesującą pozycją dla fanów książkowej ilustracji, grafiki i designu.

Autor książki, Bartłomiej Grzegorz Sala, to pisarz, eseista, etnolog i historyk. Od lat interesuje się historią środkowoeuropejskiego folkloru, legend i ich bohaterów. Jest autorem wielu publikacji i książek, do których należą „Księga karpackich zbójników” i „Księga smoków polskich”.

Na załączonym zdjęciu wampir Petyr z filmu „Co robimy w ukryciu”.

Tematy: , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi