Apelują do posłów o wycofanie poparcia dla ustawy o stałej cenie książki
Klub Jagielloński apeluje do posłów PSL, aby wycofali swe poparcie dla ustawy o stałej cenie książki. Do tej pory petycję w tej sprawie wysłało ponad sześć tysięcy osób.
Właśnie w Komisji Kultury i Środków Przekazu zakończyło się pierwsze czytanie ustawy, która ma spowodować, że cena książek będzie jednolita we wszystkich księgarniach przez okres 12 miesięcy. Ustawa została skierowana do podkomisji. Projekt złożony w sejmie przez posłów PSL budzi jednak niemałe kontrowersje. Zwłaszcza, że jest przedstawiany jako inicjatywa mająca uratować książki i czytelnictwo w Polsce (co ciekawe, kraj w Europie, gdzie czytelnictwo jest na najwyższym poziomie, czyli Czechy, nie posiada takiej ustawy). Krytykiem stałej ceny książki był m.in. zmarły w zeszłym roku Andrzej Kuryłowicz.
Jak twierdzi Klub Jagielloński, ustawa o książce jest szkodliwa i istnieją co najmniej trzy powody, dla których posłowie powinni wycofać się z tego projektu. Po pierwsze regulacja cen książki uprzykrzy życie czytelnikom. „Jak wskazują badania, ponad połowa osób kupujących książki kupuje właśnie w Internecie. Co trzecia kupiona w ciągu ostatnich 12 miesięcy książka została kupiona w cenie rabatowej. W praktyce więc najbardziej poszkodowani będą ci, którzy dziś książki kupują” ? tłumaczą, dodając, że „konkurencja na rynku książki: rabaty, promocje i zakupy w Internecie jest szansą na to, by kupować i czytać więcej książek”. Tymczasem przykład Izraela pokazuje, że po wprowadzeniu ustawy ceny mogą znacznie się zmienić na niekorzyść czytelników.
Ustawa zniszczy też księgarnie internetowe. „Projektodawca zlekceważył interesy księgarni internetowych, czyli tego sektora rynku książki, który od lat dynamicznie się rozwija. Wejście w życie ustawy może doprowadzić do upadku setek małych, prowadzonych przez młodych, przedsiębiorczych Polaków firm. Dziś księgarnie internetowe są najbardziej konkurencyjne, bo dzięki niższym kosztom funkcjonowania mogą oferować niższe ceny Czytelnikom” ? pisze Klub Jagielloński.
I wreszcie trzeci powód: stała cena książki jest zdaniem przedstawicieli Klubu niezgodna z Konstytucją. „Artykuł 22 Konstytucji RP stanowi, że ?ograniczenie wolności działalności gospodarczej jest dopuszczalne tylko w drodze ustawy i tylko ze względu na ważny interes publiczny?. W wypadku regulacji cen książki nie może być mowy o ważnym interesie publicznym. Inicjatorzy projektu działają we własnym, partykularnym interesie branżowym” ? twierdzą.
Na stronie Klubu Jagiellońskiego znajduje się petycja, którą wszyscy niezgadzający się z ustawą mogą podpisać i wysłać na adres posłów. Jak donoszą przedstawiciele Klubu na swoim profilu na Facebooku, część posłów już „dostrzega nasze argumenty i nie dała się przekonać lobbystom, że ten projekt rozwiąże problem niskiego poziomu czytelnictwa w Polsce”.
[am]
fot. Sam Carpenter
Kategoria: newsy