Prawnuczka prawdziwej Alicji w Krainie Czarów napisała powieść „Dom po drugiej stronie lustra”

4 sierpnia 2015

dom-po-drugiej-stronie-lustra-premiera
Vanessa Tait, prawnuczka Alice Liddell, dziewczynki, która była dla Lewisa Carrolla inspiracją do stworzenia „Alicji w Krainie Czarów”, napisała własną powieść. „Dom po drugiej stronie lustra” opowiada o relacjach pisarza z dziesięciolatką, które doprowadziły do powstania jednego z największych dzieł literatury dziecięcej.

„Moja rodzina posiada wszystkie pamiątki po Alice przechowywane w pomieszczeniu na górze domu. Chodziłam tam i przymierzałam jej rękawiczki operowe, wachlowałam się jej wachlarzem. Posiadamy też bezcenne szklane negatywy wykonane jej przez Dodgsona (prawdziwe nazwisko Carrolla – przyp.red.) leżące jedne na drugich i właściwie wszystko, co do niej należało, czeki, pierścionek zaręczynowy. Także jej listy. I wiele, wiele egzemplarzy ?Alicji w Krainie Czarów? we wszystkich językach. Kiedy dawno temu zaczęłam myśleć, o czym mam pisać, chciałam, żeby to było coś dla mnie osobistego. Mówi się: pisz o tym, co znasz – a ja wiedziałam dużo o Alice Liddell” ? mówi Venessa Tait. „Zanurzyłam się we wspomnienia i rodzinne historie, aby napisać powieść, która jest rezultatem dziesięciu lat badań” ? dodaje.

dom-po-drugiej-stronie-lustra-pamiatki

Powieść „Dom po drugiej stronie lustra” opowiada o genezie powstania „Alicji w Krainie Czarów” z perspektywy Marii, autentycznej guwernantki, którą zatrudniali państwo Liddell. To właśnie ona była najprawdopodobniej pierwowzorem postaci Czerwonej Królowej. Maria to typowa kobieta schyłku epoki wiktoriańskiej, która hołduje kodeksowi moralnemu, nie ma wielkich wymagań wobec świata, a praca nie przynosi jej satysfakcji. Ma 28 lat i choć uchodzi za starą pannę, bardzo pragnie wyjść jeszcze za mąż. Życie tej prostej, niezbyt sympatycznej i nudnej kobiety, która nie przepada za dziećmi, nabiera kolorów, kiedy podejmuje pracę u nader dziwacznej rodziny Henry’ego George’a Liddella, dziekana oksfordzkiego kolegium Christ Church. Jego elegancka, wesoła żona, osobliwy wielebny Charles Lutwidge Dodgson i trzy dziewczynki ? Ina, Edyta i Alicja Liddell przewrócą jej życie do góry nogami. Nagle kobieta trafia do świata wyższych sfer, o którym do tej pory mogła usłyszeć jedynie od plotkujących sąsiadek swojej matki. Guwernantka kompletnie nie rozumie tego świata. To, co widzi, jest dla niej niepojęte. Nawet jeśli chciałaby stać się taka jak jej pracodawcy, doskonale zdaje sobie sprawę, że niełatwo będzie jej odmienić własne, pełne konwenansów i dewocyjnej religijności, życie.

dom-po-drugiej-stronie-lustra-foto

Choć Vanessę Tait łączą z Alice Liddell więzy genetyczne, autorka unika w swej powieści wybielania przeszłości rodziny. Historia opisana w książce wydarzyła się naprawdę, ale Tait dodała niektórym sytuacjom szczypty dramaturgii, a innym zmieniła miejsce w chronologii wydarzeń. Opublikowana w 150. rocznicę wydania „Alicji w Krainie Czarów” powieść „Dom po drugiej stronie lustra” stanowi intrygujące uzupełnienie klasycznego dzieła Lewisa Carrolla.

Książka w przekładzie Krzysztofa Cieślika i Klementyny Wohl ukazała się pod patronatem Booklips.pl.

Tematy: , , , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi