banner ad

Anna Kańtoch i Krzysztof Piskorski laureatami XXX edycji Nagrody im. Janusza A. Zajdla

8 września 2014

piskorki-kantoch-zajdel-2014
Pasjonująca, wzorowana na literaturze iberoamerykańskiej oraz powieści płaszcza i szpady historia fantasy pióra Krzysztofa Piskorskiego oraz przewrotne opowiadanie o pożądaniu i zabójstwie autorstwa Anny Kańtoch otrzymały Nagrody im. Janusza A. Zajdla podczas jubileuszowej, trzydziestej edycji nagrody. Wręczenie statuetek odbyło się w minioną sobotę podczas Festiwalu Fantastyki Polcon, który w tym roku odbył się w Bielsku-Białej.

„Trzeci raz okazał się szczęśliwy i oto stanąłem przed koniecznością zamontowania nad biurkiem solidnej półki” – napisał na swoim profilu na Facebooku autor nagrodzonej książki, już wcześniej dwukrotnie nominowany do Nagrody Polskiego Fandomu.

Opublikowany nakładem Wydawnictwa Literackiego „Cienioryt” Krzysztofa Piskorskiego otrzymał nagrodę w kategorii „najlepsza powieść”. Akcja książki rozgrywa się w portowym mieście południa, Serivie, gdzie każdy cień jest oknem do groźnej i niezbadanej cieńprzestrzeni, w której tunele ryją adepci tajemnych sztuk. Sześciu grandów walczy o wpływy trucizną, zdradą i stalą, małoletni król z trudem trzyma się przy władzy, zaś inkwizycja rośnie w siłę.

Wielokrotny laureat Zajdla i mistrz literackiej kreacji, Jacek Dukaj, tak pisał o „Cieniorycie”: „porywająca przygoda w konwencji płaszcza i szpady, a zarazem światotwórstwo najwyższej klasy, dobrze przemyślane i – co rzadkie – odbijające się w samym sposobie poprowadzenia fabuły. Ten świat tak łatwo wciąga czytelnika, a światłocieniowy koncept Piskorskiego prędko wydaje się naturalny i oczywisty, być może dlatego, że został oparty na najdawniejszych intuicjach ludzkości: w cieniu kryć może się wszystko, a każdy człowiek ma swojego czarnego bliźniaka, cień jego myśli, uczynków i snów”.

Możemy oczekiwać, że pojawi się kontynuacja nagrodzonej powieści, ponieważ Krzysztof Piskorki już zapowiedział na swoim profilu na Facebooku powrót do Serivy.

Wyróżnionego statuetką za najlepsze opowiadanie „Człowieka nieciągłego” Anny Kańtoch czytelnicy fantastyki mieli okazję poznać dzięki wydanej przez Powegraph antologii „Pożądanie”. Dotknięty kryzysem tożsamości Piotr znajduje w mieszkaniu obok zwłoki młodej sąsiadki. Czy jednak aby na pewno jest to sąsiadka, a nie jej chłopak? Czy Piotr znalazł zwłoki, a może je porzucił? Pełen niejednoznaczności utwór przyniósł autorce czwartą w dorobku statuetkę Zajdla. Opowiadanie wraz z pozostałymi nominowanymi możecie przeczytać za darmo w „Internetowej Antologii Zajdlowej 2014”, dostępnej do ściągnięcia tutaj.

Nagrody im. Janusza A. Zajdla to od lat jedno z najważniejszych wyróżnień w dziedzinie polskiej fantastyki. Teksty ? powieści i opowiadania ? opublikowane przez krajowych autorów w przeciągu całego poprzedzającego przyznanie nagrody roku, nominują sami czytelnicy. W kategorii powieść zgłoszono tym razem aż 52 teksty napisane przez 40 autorów, które ukazały się nakładem 28 różnych wydawnictw.

[am]
fot. Agnieszka Sobczak-Piskorska, Ausir-Wikimedia Commons

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: newsy