Ogólnopolski Konwent Miłośników Fantastyki Polcon 2014

4 września 2014

polcon-2014
W dniach 4-7 września 2014 roku odbędzie się Festiwal Fantastyki Polcon. Budynki Wyższej Szkoły Administracji w Bielsku-Białej oraz całe miasto zostaną opanowane w tych dniach przez radosnych pasjonatów, hobbystów, graczy, przebierańców, miłośników literatury, filmu i teatru oraz znanych pisarzy i gości.

Polcon jest imprezą z niemal 30-letnią tradycją, która ze zjazdu miłośników literatury fantastycznej przerodziła się w duży festiwal miłośników kultury i gier. Jesteśmy otoczeni popkulturą fantastyczną: filmy, gry i literatura to moda, która wyznacza trendy drugiej dekady XXI wieku. Moda, która jest związana z młodym pokoleniem.

Poprzez pokazywanie ciekawego hobby organizatorzy festiwalu starają się sprawić, że nasze otoczenie będzie lepszym miejscem do
życia. Ludzie, którzy tworzą Polcon i jego program, to często osoby nietuzinkowe, kochające swoje hobby, dzielące się z pasją swoją wiedzą. To pisarze, naukowcy, bloggerzy, pasjonaci nauki i swojego hobby.

Nie spotykamy ich codziennie, stąd też coroczny Festiwal jest dla uczestników świętem. Tegoroczne hasło Polconu brzmi „Na ratunek!” i jest ucieleśnieniem tego, co próbuje się zrobić w Bielsku od lat – wyciągnąć rękę do znudzonej, samotnej młodzieży, która więcej czasu spędza obecnie w „mediach społecznościowych”. Polcon oferuje takim osobom prawdziwą społeczność o nietuzinkowym potencjale!

Polcon 2014 dla laików:

Widziałeś „Władcę Pierścieni”? Podobały Ci się „Gwiezdne Wojny”? Lubisz „Grę o Tron”? Może grałeś w polskiego „Wiedźmina” lub fascynują Cię komiksy o Batmanie czy Supermanie? Jeśli tak, to pokochasz Polcon! Tutaj wszystko to znajdziesz w jednym miejscu. Dziesiątki gości, pisarze waszych ulubionych książek, autorzy gier, warsztaty, prezentacje i prelekcje, ogrom cudownych gier dla dorosłych i dla dzieci, profesjonalne kostiumy i nauka.

W dniach 4-7 września budynki Wyższej Szkoły Administracji w Bielsku-Białej (przy pl. ks. M. Lutra 7 i przy ul. A. F. Modrzewskiego 12) wypełni radosny zgiełk pasjonatów, zarówno profesjonalistów jak i amatorów kultury i sztuki. Połączy ich wspólna pasja: dzielenia się swoim hobby z każdym, kto będzie chciał doświadczyć czegoś niezwykłego.

„Idziemy na ratunek kulturze, na ratunek tym, którzy są znudzeni codziennością!” – zapowiadają organizatorzy Polconu.

Atrakcje, jakie czekają nas podczas festiwalu:

Gala Nagrody im. Janusza A. Zajdla

Nagroda im. Janusza A. Zajdla jest coroczną nagrodą w dziedzinie fantastyki, przyznawaną przez miłośników fantastyki autorom najlepszych polskich utworów literackich. Nagroda przyznawana jest w dwóch kategoriach: powieści i opowiadania.

Cosplay najwyższych lotów

Konkurs strojów na Polconie na pewno będzie atrakcją godną zobaczenia. Cosplay, czy w rozszerzeniu Costiume Play, to nie tylko pokaz mody wzorowanej na filmach, komiksach i grach. To pokaz umiejętności młodych pasjonatek i pasjonatów. Umiejętność oddania detali i zdolności choreograficzne na scenie, to istotne elementy oceny jury konkursu. Cosplay będą oceniać najbardziej utytuowane w tej dziedzinie osoby z Polski i Europy.

Wampiriada: Przelewamy krew za książki

W trakcie Polconu pod budynkami Wyższej Szkoły Administracyjnej w Bielsku-Białej pojawi się krwiobus. Czym nasza zbiórka będzie się różniła od innych? Dodając do wspaniałego klimatu imprezy: merlin.pl postanowił dać książkę każdemu, kto zdecyduje się na Polconie oddać krew. Krew za książki.

Fireshow / Bractwa rycerskie / Odtwórcy gwiezdnych wojen

Na świeżym powietrzu, przed budynkami WSA odbędą się pokazy Bractw Rycerskich oraz wieczorny Fireshow. Przez cały czas trwania Festiwalu będzie można spotkać niezwykłych odtwórców strojów z Gwiezdnych Wojen. Nie można przegapić tych atrakcji nie tylko ze względu na ich spektakularność, ale i fakt, że jedynie na Polconie można spędzić dużo czasu z hobbystami, zadać wiele pytań, a nawet nauczyć się żonglerki, władania średniowieczną bronią, czy zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie ze szturmowcem!

Goście:

Program Polconu urozmaicą znamienici goście: pisarze, twórcy gier, wydawcy, znani hobbyści i bloggerzy. Festiwal odwiedzą m.in.:
Paul J. McAuley – brytyjski pisarz science fiction i botanik.
Maksym Kidruk – ukraiński pisarz i podróżnik.
Ilona Arends – pochodząca z Holandii, aktualna mistrzyni Europy w Cosplayu.
Jakub Ćwiek – jeden z najpopularniejszych pisarzy młodego pokolenia.
Andrzej Pilipiuk – z wykształcenia archeolog, z zamiłowania pisarz, publicysta, niezależny historyk i poszukiwacz meteorytów.
Rafał Kosik – pisarz science fiction, publicysta, scenarzysta i grafik komputerowy.
Marek S. Huberath – zajmuje się fizyką biologiczną i fizyką ciała stałego w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, doktor habilitowany. Pisarz fantastyki.
Rafał Dębski – polski pisarz fantasy, S-F, powieści historycznych, wojennych i kryminałów.
Marcin Przybyłek – pisarz S-F, z wykształcenia lekarz.
Maciej Parowski – polski pisarz, krytyk i redaktor fantastyki naukowej, dziennikarz.
Piotr W. Cholewa – tłumacz znany z przekładów literatury fantastycznej.
Wit Szostak – pisarz fantasy. Z wykształcenia doktor filozofii, absolwent Papieskiej Akademii Teologicznej.
Andrzej Ziemiański – pisarz S-F i fantasy, architekst, nauczyciel kreatywnego pisania.
Michał Mochocki – dr literaturoznawstwa, anglista, działacz Polskiego Towarzystwa Badania Gier.

Polcon to najstarszy ogólnopolski konwent miłośników fantastyki, organizowany co roku w innym miejscu przez lokalny klub fantastyki. Pierwsza tego typu impreza odbyła się w październiku 1985 roku w Błażejewku pod Poznaniem. Więcej informacji oraz szczegółowy program tegorocznej edycji imprezy, która odbędzie się w Bielsku-Białej, znaleźć możecie na stronie: http://2014.polcon.pl/

polcon-2014-plakat

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia