banner ad

Alice Munro kończy z pisaniem

20 czerwca 2013

Alice Munro kończy z pisaniem
Wszystko wskazuje na to, że kanadyjska mistrzyni opowiadań przechodzi na literacką emeryturę. Podczas wywiadu udzielonego we wtorek gazecie „National Post” Munro powiedziała, że „prawdopodobnie nie napisze już nic więcej”.

Jak wyjaśniła autorka zdumionemu dziennikarzowi, powyższa decyzja wcale jej nie załamuje. Wprost przeciwnie ? podobnie jak Philip Roth jest zachwycona pojawiającymi się przed nią perspektywami. „Nie dlatego, że nie uwielbiam pisania, ale myślę, że dochodzisz do takiego momentu, kiedy patrzysz na swoje życie w inny sposób. I być może, kiedy jesteś w moim wieku, nie chcesz być samemu tak często, jak musi być pisarz.”

O swojej decyzji 81-letnia Munro poinformowała w wywiadzie udzielonym tuż po odebraniu prestiżowej nagrody literackiej Trillium Book Award, przyznawanej przez władze kanadyjskiej prowincji Ontario autorom dzieł, które w wyjątkowy sposób portretują region oraz jego mieszkańców. „Miło jest odejść z wielkim hukiem” ? powiedziała autorka. Nagrodę otrzymała za tom opowiadań „Drogie życie”, który ukazał się w Polsce nakładem Wydawnictwa Literackiego. Zdaniem Munro ta książka to „pierwsza i ostatnia i najbliższa rzecz, jaką mam do powiedzenia o moim własnym życiu”.

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy