Konkurs na opowiadanie pod hasłem „Puste schroniska”. Pula nagród wynosi 3 tysiące złotych

29 marca 2024

Towarzystwo Aktywnej Komunikacji, które jest organizatorem 20. Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania, ogłosiło konkurs literacki na najlepsze opowiadanie 2024 roku. Pula nagród wynosi 3 tysiące złotych.

Hasło przewodnie konkursu brzmi: „Puste schroniska”. Jak należy je zinterpretować? „Przygotowując referat narracyjny na zaproponowany przez organizatorów konkursu temat, należy głęboko w sobie rozważyć staroświecki koncept pustki, jak również przeanalizować praktyczne rozwiązania urbanistyczne umożliwiające skorzystanie ze schronu przez osoby niesłyszące alarmów przeciwlotniczych i niedowidzące przyszłości, osoby zagubione w przeszłości oraz generalnie zamknięte w sobie. Warto też pogłębić wiedzę o historycznych zaszłościach między stronnictwami PTSM i BDSM, dobrze się zastanowić nad zabraniem do siebie pupila tylko na Święta, w ogóle nad ideą 'brania pupila’ zresztą, podobnie jak nad etycznymi konsekwencjami ulegania ideom 'brania’ i 'posiadania’ czegokolwiek” – informuje Towarzystwo Aktywnej Komunikacji.

„Można też napisać i przysłać coś z zupełnie innej bajki, protestując w ten sposób przeciw samej idei 'konkursu literackiego’ i skutecznie przeciwstawiając się archaicznej koncepcji 'nagrody’ jako niezaprzeczalnie afirmującej symboliczną i finansową przemoc” – dodają organizatorzy.

Opowiadania nie dłuższe niż 10 stron (czyli 18 tysięcy znaków ze spacjami) można przesyłać na adres e-mailowy: konkurs@opowiadania.org. Na zgłoszenia organizatorzy czekają do 31 maja 2024 roku. Utwory nie powinny być podpisane. Dane kontaktowe należy zamieścić w treści e-maila. Szczegółowe wytyczne znajdziemy w regulaminie na stronie festiwalu.

Na nagrody przeznaczono ogółem 3 tysiące złotych brutto. Oceniając nadesłane prace, jury zwróci uwagę na oryginalne ujęcie hasła przewodniego. Przewidziano przyznanie jednej, dwóch lub trzech nagród finansowych. Zwycięskie opowiadanie lub opowiadania poznamy w październiku 2024 roku podczas finału 20. Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania we Wrocławiu.

Międzynarodowy Festiwal Opowiadania to wielowymiarowe święto krótkiej prozy, poświęcone promocji ambitnej książki, koncentrujące się na niebanalnej prezentacji form narracyjnych, badaniu oddziaływania literatury na inne dziedziny sztuki, prowokujące do interakcji pomiędzy autorami a publicznością, pozwalające na wymianę doświadczeń twórców polskich i zagranicznych. Centralnym nurtem festiwalu są prezentacje opowiadań prowadzone przez autorów w językach oryginalnych, z symultanicznie wyświetlanym tłumaczeniem, w zmienionej scenograficznie i co roku odmiennej lokalizacji. Festiwalowi towarzyszą spotkania i warsztaty dla dzieci, wystawy, koncerty, pokazy filmowe, konkurs na opowiadanie i tłumaczenie literackie, warsztaty kreatywnego pisania.

[am]
fot. Freepik

Tematy: , , , ,

Kategoria: literackie