Do wygrania pakiety dwóch książek Ernesta Hemingwaya: „Rajski ogród” + „Pozostałe opowiadania” [ZAKOŃCZONY]

6 marca 2024

We współpracy z Wydawnictwem Marginesy przygotowaliśmy konkurs, w którym możecie wygrać pakiety dwóch książek Ernesta Hemingwaya opublikowanych w serii wznowień dzieł pisarza w nowych tłumaczeniach.

Do rozdania mamy trzy pakiety zawierające po dwie książki: powieść „Rajski ogród” i zbiór „Pozostałe opowiadania” autorstwa laureata literackiej Nagrody Nobla z 1954 roku. Aby wziąć udział w konkursie, wystarczy odpowiedzieć na poniższe pytanie.

Pytanie konkursowe brzmi następująco: Jak jednym zdaniem można by zachęcić do sięgnięcia po twórczość Ernesta Hemingwaya?


Konkurs rozstrzygnięty. W odpowiedzi przesłaliście nam liczne propozycje, które bardzo nam się spodobały: jedne odwoływały się do stylu, inne do biografii pisarza, w niektórych wykorzystaliście zabawy słowne, w innych – poezję. Musieliśmy wybrać jednak tylko trzy najciekawsze. Zwycięzców wyłoniliśmy drogą wewnątrzredakcyjnego głosowania.

Pakiety książek Hemingwaya otrzymują:

Anna Michalik,
Łucja Religa,
Joanna Łukasik.

Nagrody zostaną wysłane po otrzymaniu kompletu adresów od laureatów.

Odpowiedzi przesyłajcie na adres mailowy redakcji: konkursy.booklips@gmail.com z dopiskiem w temacie „Ernest Hemingway – Rajski ogród + Pozostałe opowiadania”.
Zakończenie konkursu w niedzielę, 17 marca, o godzinie 23:59.

Zwycięzcy zostaną wyłonieni spośród najciekawszych zdaniem naszej redakcji odpowiedzi.

Nie zapomnijcie podać nam swojego imienia, nazwiska i numeru telefonu. Udział w konkursie i przesłanie swoich danych jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu.

Uwaga! Zgłoszenie konkursowe musi zawierać poniższą formułę:

„Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach konkursowych zgodnie z polityką prywatności strony i regulaminem konkursu”.

Ernest Hemingway „Rajski ogród”: Młody amerykański pisarz David Bourne spędza miesiąc miodowy z piękną i niezwykle bogatą żoną Catherine na francuskiej Riwierze. W ich małżeństwie szybko pojawiają się problemy – David zauważa, że Catherine się zmienia, i niepokoi go, że żona coraz odważniej bada swoją tożsamość seksualną.

Gdy poznają Maritę, oboje się w niej zakochują i wdają się z nią w romans. Cała trójka tworzy skomplikowany układ erotyczny. Relacje Davida z Catherine pogarszają się, gdy ta przestaje trzymać się oczekiwanej od niej roli oraz krytykuje jego twórczość i potrzebę uznania przez krytyków. Tymczasem Marita stopniowo przechodzi do roli wspierającej żony. David znajduje u niej podziw dla swoich bardzo osobistych opowiadań.

W Rajskim ogrodzie Hemingway po raz kolejny eksploruje relacje damsko-męskie, tym razem jednak idzie o krok dalej i skupia się na androginizmie swoich bohaterów. Pisarz pracował nad powieścią przez piętnaście lat, nigdy jej jednak nie ukończył. Opublikowano ją dopiero dwadzieścia pięć lat po jego śmierci i choć spotkała się z bardzo burzliwym przyjęciem, weszła do kanonu najważniejszych dzieł Hemingwaya. Powieść ukazała się w przekładzie Ewy Borówki.

Ernest Hemingway „Pozostałe opowiadania”: Kompilacja dwudziestu siedmiu opowiadań Ernesta Hemingwaya spoza kanonicznej antologii 49 opowiadań stanowi dopełnienie dorobku noblisty w krótkiej formie. Hemingway rozważał opublikowanie kolejnego zbioru już w 1939 roku, ale kiedy zaczął pisać powieść – wydaną później jako Komu bije dzwon – wszystkie pozostałe projekty pisarskie zostały odsunięte na bok.

Znalazły się tu teksty dotyczące hiszpańskiej wojny domowej (ujrzały światło dzienne dopiero po śmierci autora), w których bohaterowie mierzą się z wszechobecną przemocą i śmiercią, a normalności i wytchnienia poszukują w madryckim barze u Chicotego. Inne opowiadania rozgrywają się między innymi na Kubie oraz w północnym Michigan, gdzie Hemingway spędził młodość, stąd podejrzewa się, że przynajmniej część wątków ma podłoże autobiograficzne. Kolejne teksty, osadzone również w Stanach Zjednoczonych, nawiązują do doświadczeń pisarza jako męża i ojca. Wśród Pozostałych opowiadań znalazły się dwie bajki dla dzieci opublikowane w 1951 roku, a zbiór zamyka sześć opowiadań z cyklu o Nicku Adamsie.

Ten tom udowadnia, że Hemingway nie tylko osiągnął mistrzostwo w pisaniu powieści, lecz także potrafił w sugestywny sposób wykreować literackie uniwersum w krótkiej formie prozatorskiej.

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: książkowe