Zgubiłeś lub uszkodziłeś wypożyczoną książkę? Amerykańska biblioteka zamiast opłaty chce zdjęcie kota

7 marca 2024

Biblioteka Publiczna w Worcester w stanie Massachusetts (USA) ogłosiła, że do końca marca osoby, które zgubiły lub uszkodziły książki lub inne wypożyczone przedmioty, mogą uniknąć opłaty i odblokować swoją kartę biblioteczną, jeśli pokażą zdjęcie kota.

Wiele osób przynosi fotografie swoich kotów, ale bibliotekarze nie są formalistami. Jeśli ktoś nie ma w domu kociego pupila, może przynieść zdjęcie kota ze schroniska lub wycięte z gazety, ale też – jak pewien 7-latek, który nigdy nie oddał książki z serii „Kapitan Majtas” – otrzymać papier i kredki, by w ramach „opłaty” wykonać rysunek. Co więcej, właściciele innych zwierząt, jak psy, szopy czy króliki, również nie są dyskryminowani. „Przyjmujemy wiele honorowych kotów. Każde niedające sobą rządzić zwierzę” – mówi dyrektor wykonawczy książnicy, Jason Homer.

Akcja nazywa się March Meowness (z ang. Marcowa miauczność) i ma zachęcić do korzystania z usług biblioteki tych, którym zablokowano karty biblioteczne z powodu uszkodzenia lub zniszczenia wypożyczonej książki lub innego przedmiotu (kary za przetrzymanie nie są w Worcester pobierane). To niemała grupa, bo na ponad 101,5 tysiąca kart wydanych w siedmiu filiach książnicy blokadę nałożono na blisko 4,3 tysiąca, w tym 300 należących do uczniów, głównie ze szkół podstawowych.

Jak wyjawił Jason Homer, wiele osób zgubiło lub uszkodziło książki na początku pandemii, gdy z różnych powodów musiało się w pośpiechu przeprowadzać. Natomiast uczniowie zostawiali wypożyczone lektury w klasach, nie spodziewając się, że minie sporo czasu, zanim wrócą do szkół. W ocenie dyrektora naliczanie w takim przypadku kar przynosi efekt przeciwny do zamierzonego. Opłaty nie mobilizują do oddania wypożyczonych przedmiotów, lecz zniechęcają do korzystania z usług. Biblioteka próbowała już wcześniej innych metod, by zachęcić dawnych użytkowników do powrotu, oferując programy umorzenia opłat, ale dopiero akcja z kotami spotkała się z tak dużym odzewem.

Zdjęcia zwierzaków pojawiły się licznie nie tylko w komentarzach pod wpisami na profilu biblioteki na Facebooku, ale również na rozrastającej się „kociej ściance” w bibliotece głównej. Łącznie dzięki temu odblokowano już konta biblioteczne około 400 osobom.

[am]
fot. Worcester Public Library
źródło: The New York Times

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy