„Uległość” Michela Houellebecqa trafi na deski Teatru Śląskiego. Premiera spektaklu w październiku

28 czerwca 2023

Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach wystawi sztukę na podstawie powieści „Uległość” Michela Houellebecqa. Za reżyserię spektaklu odpowiadać będzie Bartosz Szydłowski. Premiera zapowiedziana jest na październik.

W poniedziałek 19 czerwca odbyła się pierwsza próba czytana spektaklu. Wzięli w niej udział aktorzy, których możemy zobaczyć na udostępnionych zdjęciach, ale dokładne szczegóły na temat obsady poznamy pod koniec lata. „Uległość” będzie pierwszą produkcją nowego sezonu w Teatrze Śląskim. Premiera zaplanowana została na 20 października 2023 roku na Dużej Scenie.

Reżyser Bartosz Szydłowski (fot. Przemysław Jendroska/Teatr Śląski)

Teatr Śląski regularnie na swoich deskach wystawia adaptacje literackie. W sezonie teatralnym 2022/2023 na trzech scenach odbyło się 9 premier, w tym „Empuzjon” na podstawie powieści Olgi Tokarczuk, „Łaskawe” w oparciu o arcydzieło Jonathana Littella czy „Germinal” bazujący na książce Émile’a Zoli.

„Uległość” rozgrywa się w czasie gorączki wyborczej we Francji. Fotel prezydenta wygrywa kandydat Bractwa Muzułmańskiego. Głównym bohaterem jest Franҫois, uznany w gronie specjalistów badacz twórczości Jorisa-Karla Huysmansa, któremu życie upływa monotonnie na pisaniu kolejnych artykułów, prowadzeniu zajęć i przelotnych romansach. Po ogłoszeniu wyniku wyborów Franҫois musi nieoczekiwanie przystosować się do nowej, obcej rzeczywistości. Powieść ukazała się nakładem Wydawnictwa W.A.B. w przekładzie Beaty Gepert.

Poniżej możecie zobaczyć zdjęcia z pierwszej próby czytanej spektaklu:

(fot. Przemysław Jendroska/Teatr Śląski)

(fot. Przemysław Jendroska/Teatr Śląski)

(fot. Przemysław Jendroska/Teatr Śląski)

(fot. Przemysław Jendroska/Teatr Śląski)

(fot. Przemysław Jendroska/Teatr Śląski)

[am]


Tematy: , , , , , ,

Kategoria: teatr