„Ukrainność” – widowisko muzyczno-literackie do obejrzenia bezpłatnie w Mazowieckim Instytucie Kultury w Warszawie

13 kwietnia 2022

23 kwietnia na scanie Mazowieckiego Instytutu Kultury w Warszawie zagości spektakl muzyczno-literacki autorstwa Magdaleny Warzechy, którego tematem przewodnim jest Ukraina. Podczas wydarzenia Ukraiński Dom będzie zbierał środki na potrzeby Fundacji Nasz Wybór wspierającej Ukraińców w Polsce.

Projekt „Ukrainność” powstał dzięki zaangażowaniu artystów z Polski i Ukrainy. Jest to widowisko muzyczno-literackie, którego tematem przewodnim jest Ukraina (a dokładniej kraj, którego naród istniał przez wieki na styku kultur – muzułmańsko-prawosławnego Wschodu i katolicko-protestanckiego Zachodu) oraz wrażliwość zamieszkujących go ludzi.

Spektakl opowie o Ukrainności słowami m.in. Jarosława Iwaszkiewicza czy Łesi Ukrainki – ukraińskiej poetki i pisarki. Oprawą muzyczną zajęli się polscy muzycy: Wojciech Pulcyn (kontrabas) i Paweł Iwaszkiewicz (drewniane instrumenty dęte) pod przewodnictwem muzyków ukraińskich Serhija Okhrimchuka (skrzypce) i Anny Okhrimchuk (śpiew).

„Ukrainność to współbrzmienie motywów baśniowych i chrześcijańskich w polskiej i ukraińskiej tradycji. Połączenie klasyki ze współczesnością i liryki z wręcz kabaretowym żartem. Budujemy wizerunek człowieka i jego kondycji, skłaniając do refleksji nad wartościami uniwersalnymi” – wspomina autorka spektaklu, Magdalena Warzecha.

Mazowiecki Instytut Kultury przypomina, że Ukraina to miejsce o ogromnej różnorodności kulturowej odziedziczonej po trudnej przeszłości. Położenie geograficzne oraz sytuacja polityczna Ukrainy i Polski w różnych momentach historii powodowały często bardzo bolesne zachwianie relacji sąsiedzkich. Znaczną rolę w poprawie tych relacji może odegrać zarówno dialog polityczny, jak i współpraca w dziedzinie kultury, a co za tym idzie – budowanie wzajemnego zaufania poprzez wspólną pracę i podniesienie poziomu edukacji w zakresie dziedzictwa narodowego.

„Spektakl 'Ukrainność’ w swym założeniu znosi wszelkie granice, łącząc kultury polską i ukraińską w sposób niebanalny – budując więź emocjonalno-intelektualną” – komentuje Warzecha.

Widowisko będzie można obejrzeć w sobotę 23 kwietnia o godz. 19:00 na scenie Mazowieckiego Instytutu Kultury przy ul. Elektoralnej 12 w Warszawie. Na wydarzenie obowiązują bezpłatne wejściówki, które można pobrać on-line lub otrzymać w kasie MIK.

[am]
fot. Mazowiecki Instytut Kultury

Tematy: , , ,

Kategoria: teatr