banner ad

Pawlicki, Łabacz, Żurawski i Grabowski w obsadzie superprodukcji audio na podstawie „Ogniem i mieczem” Sienkiewicza

21 kwietnia 2023

Audioteka zrealizowała superprodukcję audio na podstawie powieści „Ogniem i mieczem” Henryka Sienkiewicza. W trwającym ponad 20 godzin audiobooku można usłyszeć aż 80 głosów, w tym Antoniego Pawlickiego, Michaliny Łabacz, Michała Żurawskiego i Andrzeja Grabowskiego.

„To największa adaptacja Trylogii Sienkiewicza od czasu ekranizacji 'Ogniem i mieczem’ z 1999 roku” – chwali się Audioteka. Superprodukcję wyreżyserował Krzysztof Kiczek, natomiast autorem adaptacji scenariusza jest Szymon Wróblewski. Dzięki nim słuchacze mają szansę przypomnieć sobie historię miłosną Jana Skrzetuskiego, pięknej Heleny Kurcewiczówny i niebezpiecznego Jurko Bohuna.

Trwająca ponad 20 godzin adaptacja przenosi słuchacza do XVII wieku, w czas powstania Chmielnickiego na Ukrainie, podczas którego Rzeczpospolita mierzyła się z Kozakami zaporoskimi i Tatarami. Na tle dramatycznych wydarzeń historycznych rozgrywa się dramat miłosny – przeżywają go rozdzieleni Jan Skrzetuski (w tej roli Antoni Pawlicki) i Helena Kurcewiczówna (Michalina Łabacz), w której zakochany do szaleństwa jest Bohun (Michał Żurawski).

W produkcji Audioteki wystąpiło wielu znakomitych aktorów, zarówno w rolach pierwszo-, jak i drugoplanowych. Na wyróżnienie zasługuje kreacja Andrzeja Grabowskiego, który wciela się w Zagłobę. Słuchacze będą mogli również usłyszeć Danutę Stenkę w roli Kniahini Kurcewiczowej, Jarosława Boberka jako Podbipiętę, Dariusza Chojnackiego w roli Wołodyjowskiego czy Zbigniewa Stryja jako Chmielnickiego. Całą opowieść łączy narrator, któremu głosu użycza Radosław Krzyżowski.

Specjalnie na potrzeby produkcji oprawę dźwiękową przygotował zespół Percival Schuttenbach, znany m.in. z muzyki do bestsellerowej gry „Wiedźmin 3: Dziki Gon”. W swojej twórczości grupa łączy ciężkie, heavy metalowe brzmienia z folklorem słowiańskim, sięgając po instrumenty tradycyjne, m.in. lutnię, mandolinę czy akordeon. „Dzięki ich wkładowi w powstawanie superprodukcji, audiobook stał się jeszcze bardziej klimatyczny, oddając tym samym charakter powieści Henryka Sienkiewicza, nie tylko pod względem literackim, ale też muzycznym” – zapewniają przedstawiciele Audioteki.

Słuchowisko daje okazję, by na nowo odkryć historie bohaterów pierwszej części Sienkiewiczowskiej Trylogii. Superprodukcja „Ogniem i mieczem” jest już dostępna na stronie internetowej Audioteki oraz w aplikacji w ramach abonamentu Audioteka Klub.

Poniżej możecie wysłuchać pierwszych dwóch godzin superprodukcji:

[am]

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: słuchowiska