8. Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius zapowiedziany na maj. Znamy szczegóły programu

21 kwietnia 2023

Rok Wisławy Szymborskiej. Premiery książek. Poezja z Litwy, Niemiec, Ukrainy i Walii. Czytania wierszy i dyskusje o nich. Turniej jednego wiersza im. Rafała Wojaczka. No i oczywiście nominacje do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. A także potyczki w bule, akcenty muzyczne i kilka innych okołopoetyckich rzeczy. Tak w skrócie przedstawia się program ósmej edycji Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius, który odbędzie się w dniach od 15 do 21 maja we Wrocławiu.

Festiwal Silesius pierwszy raz zorganizowano w maju 2016 roku jako wydarzenie towarzyszące Wrocławskiej Nagrodzie Poetyckiej Silesius (przyznawanej przez miasto Wrocław od 2008 roku). Od trzech lat wręczenie Nagrody odbywa się w październiku, podczas wspólnej gali z Literacką Nagrodą Europy Środkowej Angelus, natomiast pierwszego dnia Festiwalu poznajemy nominowanych do Nagrody Silesius w kategorii „Debiut” i „Książka” oraz nazwisko laureata nagrody za całokształt pracy twórczej. Ogłoszenie to zainauguruje także (15 maja o godz. 17:00) tegoroczną edycję Festiwalu, a tuż po nim troje członków jury Nagrody – Paweł Mackiewicz, Alina Świeściak i przewodniczący Piotr Śliwiński – przybliży sylwetkę osoby nagrodzonej Silesiusem 2023 za całokształt.

Majowy festiwal i październikową galę nagród łączą ponadto m.in. odbywające się przez cały rok Salony Silesiusa, czyli spotkania z poetami i poetkami, a także lekcje poetyckie organizowane w szkołach, czy przedsięwzięcia realizowane w sieci, jak podcasty i retransmisje wydarzeń.

Wracając do majowej kulminacji wydarzeń poetyckich, tegoroczna edycja Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius potrwa aż siedem dni, od 15 do 21 maja. Większość festiwalowych wydarzeń tradycyjnie odbędzie się w Prozie – klubie Wrocławskiego Domu Literatury przy ul. Przejście Garncarskie 2, ale przewidziano też plenerowe czytanie w Przejściu Garncarskim („Szymborska na głosy”, 20 maja, godz. 17:00), a także wydarzenia w Księgarni Tajne Komplety i Księgarni Hiszpańskiej (gdzie znaleźć będzie można książki gości festiwalowych) czy Galerii ArtBrut (gdzie odbędzie się wernisaż towarzyszącej festiwalowi wystawy „Bicia ciosy”, 20 maja, godz. 19:00). Spotkamy się także na bulwarze Kaczyńskich podczas Dnia Odry, gdzie odbędą się rozgrywki w bule z udziałem poetek i poetów (20 maja, godz. 12:00).

Jednym z zagadnień podejmowanych podczas tegorocznej edycji Silesiusa będzie kanon. Czym dziś jest kanon poetycki i czy go w ogóle potrzebujemy? Jak spojrzeć na kanon w kontekście poezji najnowszej? Na te i inne pytania szukać będą odpowiedzi osoby piszące wiersze: Wojciech Bonowicz, Anouk Herman, Jakub Pszoniak (17 maja, godz. 20:00) oraz osoby współtworzące pisma poetyckie: „Stoner Polski”, „Mały Format”, „Kontent” i „Zakład” (19 maja, godz. 17:00). O temat tworzenia się kanonów zahaczyć może również spotkanie „Drugi klucz” (19 maja, godz. 20:00), które na zaproszenie organizatorów zaprogramowała Barbara Klicka. Rozmowę z dwiema poetkami, niemal rówieśniczkami, Lucyną Skompską i Bożeną Umińską-Keff, Klicka poprowadzi wspólnie z literaturoznawczynią Agnieszką Waligórą.

(fot. Max Pflegel/Wrocławski Dom Literatury)

W latach poprzednich świętowaliśmy na Silesiusie m.in. okrągłe rocznice urodzin Tadeusza Różewicza czy Mirona Białoszewskiego, w tym roku ważnym festiwalowym tematem będzie Rok Wisławy Szymborskiej. 18 maja o godz. 17:00 Wojciech Ligęza i Michał Rusinek porozmawiają o „Wierszach wszystkich”, tomie po raz pierwszy scalającym wszystkie wiersze Wisławy Szymborskiej, a 20 maja o godz. 17:00 w Przejściu Garncarskim odbędzie się wspomniane już plenerowe czytanie „Szymborska na głosy”. Wiersze noblistki przeczytają: Anna Adamowicz, Julia Fiedorczuk, Hanna Janczak, Barbara Klicka, Jakub Kornhauser, Maciej Robert, Dariusz Sośnicki i Adrian Tujek, a towarzyszyć im będą improwizacje muzyczne w wykonaniu klawiszowca Michała Wandzilaka. Przez cały festiwal w Prozie będzie można oglądać wystawę wyklejanek Wisławy Szymborskiej, czyli miniaturowych kolaży tworzonych przez poetkę z myślą o przyjaciołach i znajomych.

Bogaty jest program międzynarodowy tegorocznego Silesiusa: Wrocław odwiedzi sześcioro poetek i poetów reprezentujących cztery kraje. Zaplanowano spotkanie z Danielą Danz, jedną z autorek obecnych w antologii „Sąsiadki. 10 poetek niemieckich” (o książce porozmawia 17 maja o godz. 18:30 wraz z Marią Migodzińską i redaktorem tomu Tomaszem Ososińskim), z litewską poetką Aušrą Kaziliūnaitė i tłumaczką jej wierszy Pauliną Ciucką (16 maja, godz. 18:00), dwiema poetkami z Ukrainy: Kateryną Babkiną (premiera tomu poetyckiego „Nie boli”, 18 maja, godz. 18:30) i Marianną Kijanowską (20 maja o godz. 15:00), angielsko-walijską poetką Zoë Skoulding (21 maja, godz. 17:00) i z wybitnym litewskim poetą Tomasem Venclovą (19 maja, godz. 18:30). Oprócz tego czeka nas seria rozmów o najnowszych książkach poetyckich polskich autorów: Julii Fiedorczuk, Jakuba Kornhausera, Ewy Jarockiej, Anety Kamińskiej, Karoliny Kapusty, Kamila Kawalca, Jakuba Sęczyka i Kamila Zająca. I spotkanie z twórcami przed debiutem, czyli kolejna odsłona „Permutacji”, przeglądu młodej poezji połączonej z muzyką elektroniczną (15 maja, godz. 19:00).

Trudno sobie wyobrazić wrocławski Festiwal Silesius bez bardzo popularnego Turnieju jednego wiersza im. Rafała Wojaczka, zatem i jego nie zabraknie w programie (19 maja, godz. 21:30). W konkursie mogą wziąć udział wszyscy chętni, a prezentowane wiersze oceniać będą w tym roku Hanna Janczak, Gabriel Leonard Kamiński, Barbara Klicka i Jakub Kornhauser. Pula nagród to 1500 złotych.

Tegoroczny Festiwal Silesius zakończy się wydarzeniem na styku muzyki i poezji – koncertem walijskiego kompozytora Alana Holmesa, któremu towarzyszyć będzie czytająca swoje wiersze Julia Fiedorczuk (21 maja, godz. 20:00).

Wstęp na festiwal jest bezpłatny. Większość wydarzeń będzie także transmitowana na żywo online na profilach na Facebooku Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius, Wrocławskiego Domu Literatury i Wrocławia Miasta Literatury.

Cały program tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius znajdziecie na stronie wydarzenia. Festiwal odbywa się pod patronatem Booklips.pl.

[am]
fot. główna: Wrocławski Dom Literatury

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia