banner ad

„Kajtuś Czarodziej” Janusza Korczaka doczekał się adaptacji. Film zobaczymy w kinach jesienią

20 kwietnia 2023

„Kajtuś Czarodziej”, napisana prawie 90 lat temu powieść Janusza Korczaka, trafi na ekrany kin. Wysokobudżetowy film oparty na książce znanego pedagoga i nauczyciela, którego twórczość wychowała kilka pokoleń polskich dzieci, będzie miał premierę jesienią.

Za reżyserię filmu zatytułowanego „Kajtek Czarodziej” odpowiada Magdalena Łazarkiewicz, twórczyni „Ostatniego dzwonka”. Producentami są Sylwester Banaszkiewicz i Marcin Kurek, odpowiedzialni za takie seriale, jak „Erynie”, „Głęboka woda” i „Otwórz oczy”. Powieść Korczaka na język kina przełożyli Magdalena Łazarkiewicz, Katarzyna Terechowicz oraz Kirsten Bonnen Rask i Kasper Bajon.

„Kajtek Czarodziej” to historia o magicznym świecie dziecięcej wyobraźni, dorastaniu i ulepszaniu świata. Producenci informują, że film powstał „na motywach” książki Janusza Korczaka, ale punkt wyjściowy fabuły jest podobny.

(fot. Karolina Grabowska)

„Chyba każde dziecko pragnie posiadać czarodziejskie moce. A co, kiedy to marzenie się spełni? Kajtek, dwunastoletni chłopiec o wyjątkowo krnąbrnym usposobieniu, wychowuje się z tatą i babcią. Klasowy psotnik pewnego dnia odkrywa w sobie nadnaturalne umiejętności. Niecodzienny talent w połączeniu z niesfornym charakterem chłopca oznaczają spore kłopoty nie tylko dla szkoły, ale i dla całego miasta. Czarodziejskie moce przejmują bowiem kontrolę nad życiem Kajtka, który od teraz rozprawia się zarówno z nielubianymi nauczycielami, jak i całą szkolną społecznością, zdobywając sympatię i sławę wśród rówieśników. Sytuacja zaczyna się komplikować, gdy o obdarzonego magicznymi zdolnościami chłopca zaczynają rywalizować siły dobra i zła. W którą stronę pójdzie młody czarodziej?” – czytamy w opisie udostępnionym przez dystrybutora filmu, Kino Świat.

Zdjęcia do filmu realizowane były w rejonach Dolnego Śląska, zarówno we Wrocławiu, jak i w Kłodzku, Wałbrzychu czy Szczawnie Zdroju. W roli tytułowej występuje Eryk Biedunkiewicz, a partnerują mu Grzegorz Damięcki jako tata i Maja Komorowska jako babcia, a także Karolina Gruszka, Anna Dzieduszycka czy Piotr Głowacki. Za kreację świata pełnego magii odpowiadają m.in. operator obrazu Rafał Paradowski, kostiumografka Dorota Roqueplo, charakteryzatorka Alina Janerka czy autorzy muzyki Mary Komasa i Antoni Komasa-Łazarkiewicz.

Poniżej możecie zobaczyć zdjęcia z filmu „Kajtek Czarodziej”:

(fot. Krzysztof Wiktor)

(fot. Karolina Grabowska)

(fot. Karolina Grabowska)

[am]

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: film