banner ad

Trzaska, Jacaszek i Budzyński stworzyli projekt inspirowany poezją Arthura Rimbaud

13 października 2014

trzaska-budzyn-jacaszek-rimbaud
Trzech znanych i cenionych polskich muzyków ? Mikołaj Trzaska, Michał Jacaszek i Tomasz Budzyński ? stworzyło nowy projekt, który ma być muzyczną odpowiedzią na poezję Arthura Rimbaud.

Intensywne, gwałtowne i barwne wizje literackie francuskiego poety sprowokowały muzyków do poszukiwania dźwiękowych ekwiwalentów bezkresnych przestrzeni, intymnego szeptu, obsesyjnych repetycji i niszczących uderzeń morskich fal. „Rimbaud” to muzyczny trójnóg o drapieżnym instynkcie elektro-freejazzowo-punkowym. Projekt tworzą trzy osobowości polskiej sceny muzycznej, trzech artystów, którzy mają już na swoim koncie niejeden flirt z literaturą. Mikołaj Trzaska nagrywał między innymi z Andrzej Stasiukiem, Jacaszek reinterpretował „Treny” Kochanowskiego, z kolei Budzyński jest autorem autobiograficznej książki „Soul Side Story”, zaś wiele utworów wyśpiewywanych przez niego w Armii odnosi się m.in. do dzieł Tolkiena, Kafki i Hessego. W „Rimbaud” mają okazję połączyć swoje literackie pasje, tworząc pełną transu i zaskoczeń strukturę.

„W naszym projekcie będzie dużo miejsca na kompresję i przester. Mamy pewien fundament, coś do czego się odwołujemy, czyli poezja Artura Rimbaud, bardzo wizjonerska i niesamowicie inspirująca muzycznie twórczość. To bardzo intensywne, przestrzenne i barwne wizje. Jesteśmy po kilku spotkaniach i próbujemy znaleźć, wypracować wspólny język; nasza muzyka błądzi gdzieś pomiędzy intymnością a totalnym czadem” ? mówił trzy i pół miesiąca temu Michał Jacaszek w wywiadzie dla „PopUp Music”.

Po raz pierwszy efekty swojej pracy przedstawili latem tego roku w Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia” w Gdańsku. 20 października o godzinie 21:00 artyści pojawią się z projektem „Rimbaud” w krakowskim Alchemia Jazz Club w ramach Festiwalu Conrada.

Poniżej możecie posłuchać zapisu 22-minutowego występu, jaki odbył się w Gdańskiej Łaźni na początku lipca tego roku:

Tematy: , , , , , , , , ,

Kategoria: muzyka