Stasiuk i Haydamaky jeszcze raz sięgnęli po Mickiewicza. Zobacz teledysk do „Inwokacji”

16 września 2019


Pisarz Andrzej Stasiuk i ukraiński zespół Haydamaky zrobili niespodziankę wszystkim tym, którym spodobała się ich zeszłoroczna płyta oparta na twórczości Adama Mickiewicza. Zwieńczeniem projektu jest dodatkowy utwór „Inwokacja” zarejestrowany z udziałem zaproszonymi gości. Do nagrania powstał teledysk, którego premiera odbyła się właśnie w sieci.

Na początku ubiegłego roku Stasiuk wraz z etno-rockowym zespołem Haydamaky nagrał płytę z 10 utworami opartymi na tekstach „Sonetów Krymskich”, „Dziadów”, „Konrada Wallenroda”, „Reduty Ordona” czy „Liryków Lozańskich”. Album został bardzo dobrze przyjęty na polskim i ukraińskim rynku. W listopadzie zyskał status Złotej Płyty, a na początku tego roku otrzymał nominację do Fryderyka w kategorii „Album Roku Folk / Muzyka Świata”.

Artyści postanowili zwieńczyć projekt dodatkowym, jedenastym utworem, skomponowanym do „Inwokacji” z „Pana Tadeusza”, zaczynającej się od słynnych słów: „Litwo! Ojczyzno moja! ty jesteś jak zdrowie”. Do udziału w nagraniu zaproszeni zostali Vital Ryzhkou ? białoruski poeta, tłumacz i raper, Mamadou Diouf ? senegalski działacz społeczny i muzyk z polskim obywatelstwem oraz Adeb Chamoun ? Syryjczyk mieszkający i działający w Polsce, perkusjonista i wokalista. Każdy z nich na swój sposób zinterpretował Mickiewicza. Białoruski przekład tekstu zrobił poeta Andrej Chadanovič. Utwór w wersji cyfrowej trafił na rynek przed wakacjami.

Jak donosi wydawca płyty „Mickiewicz ? Stasiuk ? Haydamaky”, ideą, którą artyści chcieli przekazać w nowym utworze, jest otwartość. Narracja nagrania budowana jest wokół refrenu piosenki: „Brama na wciąż otwarta przechodniom ogłasza, że gościnna i wszystkich w gościnę zaprasza”. „Inwokacja” odwołuje się do otwartej Rzeczpospolitej Obojga Narodów, czasu tolerancji, gdy każdy mógł poczuć się w Polsce jak u siebie, niezależnie od koloru skóry, przekonań i wyznawanych wartości.

Do utworu powstał również teledysk. Fabuła klipu koncentruje się na podróży wokalisty Haydamaków, Oleksandra Iarmoly, przez gościnną Polskę, którą artysta ogląda później na ekranie telewizora w towarzystwie Andrzeja Stasiuka. Bohater teledysku odwiedza miejsca w różny sposób eksponujące otwartość naszego kraju. Jest więc polsko-ukraińsko-białoruskie Podlasie, zachwycające pejzażami i cerkwiami. Jest Beskid Niski, który pozostał miejscem spotkań kultur polskiej, łemkowskiej i żydowskiej. Pojawiają się lubelskie bramy starej części miasta, pamiętające wielokulturowego ducha królewskiego grodu. W końcu jest i Ostra Brama w Wilnie ? miejsce magiczne i sakralne, bez którego historia Rzeczpospolitej byłaby niepełna.

Poniżej możecie zobaczyć teledysk do „Inwokacji” Stasiuka i Haydamaków wyreżyserowany przez aktora Bogusława Byrskiego i wydawcę Grzegorza Stecha. Klip wyprodukowała agencja Pugu Art oraz Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie. Utwór można kupić w wersji cyfrowej, klikając tutaj.

[am]
źródło: Pugu Art

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: muzyka