Rap i jazz w hołdzie dla Tyrmanda. Eskaubei i Tomek Nowak Quartet nagrali płytę inspirowaną twórczością pisarza

19 grudnia 2021

Raper Eskaubei we współpracy z kwartetem jazzowym trębacza Tomka Nowaka nagrał album inspirowany twórczością Leopolda Tyrmanda. Wydawnictwo zatytułowane „Tyrmand to Jazz” dostępne jest na płytach winylowych oraz w serwisach streamingowych.

„Już od jakiegoś czasu jestem zafascynowany życiem i twórczością tego pisarza” – przyznaje Eskaubei, który wraz z Tomek Nowak Quartet tworzy projekt łączący jazz i rap.

W 2016 roku zespół został zaproszony na sopocki festiwal Jazz Wolności. Wydarzenie organizowano w 60. rocznicę pierwszego jazzowego festiwalu w Sopocie, który otwierał Leopold Tyrmand. Tym razem imprezę miał symbolicznie rozpocząć syn pisarza, Matthew. Na tę okoliczność artyści postanowili przygotować specjalny utwór „Tyrmand to jazz”.

„Nie wiedzieliśmy wtedy jeszcze, że rok 2020 zostanie ogłoszony Rokiem Leopolda Tyrmanda” – dodaje Eskaubei. Kiedy Sejm przegłosował uchwałę, artyści wpadli na pomysł zrealizowania całego projektu poświęconego Leopoldowi Tyrmandowi. Powstały wtedy cztery utwory – każdy skomponowany przez innego członka zespołu i inspirowany inną książką pisarza. Teksty oparto na następujących dziełach: „Siedem dalekich rejsów”, „Zły”, „Dziennik 1954” i „Filip”. W nagraniach gościnnie udział wzięli m.in. Aleksandra Tocka, Afrojax, Eldo i Proceente.

Teraz utwory te zdecydowano się opublikować na oficjalnym wydawnictwie zatytułowanym „Tyrmand to Jazz”. „To znakomita fuzja współczesnej muzyki improwizowanej, w której przenikają się różne wpływy i gatunki, a także przemyślane i umiejętnie podane teksty Eskaubeia oraz zaproszonych gości” – informuje wydawca, U Know Me Records.

Album ukazuje się na płycie winylowej w trzech limitowanych wariantach: klasycznej czarnej, różowej przygotowanej specjalnie dla Asfalt Shopu oraz dwukolorowej (żółto-czerwony rozbryzg). Oprócz pięciu nagrań poświęconych pisarzowi i jego książkom na płycie znalazł się dodatkowy utwór „Proszę o więcej”, w którym usłyszeć można Jareckiego. Wydawnictwo dostępne jest również na wszystkich muzycznych platformach streamingowych. Nagrania można również posłuchać na YouTubie – załączamy je więc do tego materiału.

Płyta winylowa jest do kupienia m.in. w sklepie wydawnictwa U Know Me Records.

[edm]
fot. Eskaubei i Tomek Nowak Quartet

Tematy: , , , , , , , , ,

Kategoria: muzyka