Duet The Pau i Bajzel zaśpiewa Konopnicką. Będzie koncert, z którego powstanie płyta winylowa

28 września 2022

The Pau i Bajzel znani z jednoosobowych projektów muzycznych, łączą siły, by wziąć na warsztat mniej oczywiste teksty Marii Konopnickiej. Pierwszy koncert tego projektu zostanie zagrany 4 października w Mazowieckim Instytucie Kultury w Warszawie. Powstanie z niego płyta winylowa. Kolejne występy – 6 i 7 października w Krakowie.

The Pau to jednoosobowy projekt Pauliny Dudek, bezkompromisowej młodej kobiety, która komponuje, robi bity, gra na gitarze, pisze i śpiewa teksty. W ciągu ostatnich czterech lat zagrała kilkaset koncertów głównie na squatach i alternatywnych festiwalach w Polsce i wielu innych krajach. Tym razem podjęła współpracę z wokalistą i muzykiem Piotrem Bajzlem Piaseckim, by zaprezentować nieoczywiste połączenie punk rocka z XIX-wieczną poezją.

Projekt ma pokazać nieoczekiwaną współczesność poezji Konopnickiej, autorki szerokiej grupie odbiorców znanej głównie z podniosłej „Roty” i baśniowej „Sierotki Marysi”. „Muzyka duetu jest niepokorna, radykalna w ocenie rzeczywistości i naznaczona absolutną niezależnością. Konopnicka wzbudzała kontrowersje i wywoływała polemikę, pisała wiersze tematycznie śmiałe i narracyjno subtelne. Jej wiersze będące pokłosiem pobytu we Francji i Włoszech należą do najlepszych osiągnięć poezji współczesnej. W połączeniu z bezkompromisowym i nonkonformistycznym podejściem The Pau i Bajzla tworzą mieszankę nieoczywistą i zaskakującą, dając przestrzeń na ekstremalne doznania” – zapowiadają przedstawiciele Instytutu Kultury Miejskiej w Warszawie.

Warszawski koncert odbędzie się we wtorek 4 października o godz. 19:00 w ramach projektu „Elektra. Na żywo!”. Bezpłatne wejściówki można zdobyć w kasie Instytutu Kultury Miejskiej lub pobrać online. Koncert z premierowymi utworami zostanie zarejestrowany, a w 2023 roku zasili kolekcję koncertów Czytelni Elektra uwiecznionych na płytach winylowych. Płyta winylowa dostępna będzie w Czytelni, wprowadzona również do szerszej sprzedaży i dystrybucji.

Będzie to już kolejna pozycja w serii wydawniczej prezentującej zapisy koncertów odbywających się w Mazowieckim Instytucie Kultury, w ramach działań Czytelni Elektra. Cykl zainaugurowała płyta uwieczniająca występ dwóch stołecznych zespołów kuzugo i ŻAL, drugi tytuł z serii to płyta Sambora Dudzińskiego ze specjalnym programem poświęconym twórczości Cypriana Kamila Norwida.

Z Warszawy duet The Pau i Bajzel pojedzie ze swoimi utworami do wierszy Konopnickiej do Krakowa. W czwartek 6 października o godz. 20:00 zaplanowano występ w Klubie Baza. Natomiast w piątek 7 października o godz. 21:00 odbędzie się koncert w Spółdzielni Ogniwo organizowany w ramach Nocy Księgarń.

[am]
fot. (1) Instytut Kultury Miejskiej/Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu, (2) Klub Baza

Tematy: , , , , , , , ,

Kategoria: muzyka