banner ad

„Mickiewicz tańczy”. Balet Cracovia Danza zapowiada spektakl o balu w Wilnie, w którym bierze udział autor „Ballad i romansów”

28 września 2022

Balet Dworski Cracovia Danza z Krakowa rozpocznie sezon nowym przedstawieniem, które w oryginalny sposób nawiązuje do Adama Mickiewicza i jego debiutanckiego tomiku „Ballady i romanse”. 4 października na deskach Teatru Variété odbędzie się premiera spektaklu tanecznego „Mickiewicz tańczy. Romans wileński”.

Przedstawienie ma opowiadać historię balu w Wilnie, na którym pojawia się Adam Mickiewicz. Przy okazji tańców i zabaw typowych dla repertuaru salonowego I połowy XIX wieku, poeta spotyka swą ukochaną Marylę, oraz postaci, które staną się inspiracją do stworzenia wierszy zawartych w tomie „Ballady i romanse”. Królujące na balu w wileńskim salonie romanse oraz sytuacje towarzyskie zaproszonych gości mają stać się cennym doświadczeniem dla poety, pilnego obserwatora charakterów i zachowań ludzkich.

„Spektakl staje się okazją do prezentacji różnych form tanecznych współistniejących w I połowie XIX wieku. Są to tańce salonowe odtworzone z traktatu francuskiego mistrza tańca St. Leona wydanego w 1830 roku, a także tańce polskie w wersji salonowej, praktykowane w całej ówczesnej Europie, takie jak polonez, kontredans-mazurka, krakowiak-menuet. Na balu nie zabraknie też tańców charakterystycznych, o źródłach ludowych, pochodzących z Europy Centralnej, bliskich tematyce utworów literackich z 'Ballad i romansów’. W spektaklu pojawią się też tańce sceniczne, baletowe w nowym wówczas stylu romantycznym” – wyliczają twórcy spektaklu.

Cracovia Danza zapowiada, że postaci w kostiumach z epoki pozwolą widzom przenieść się w czasie i przestrzeni do Wilna I połowy XIX wieku. Spektakl nawiązujący do twórczości Mickiewicza ma być przede wszystkim szeroką panoramą tamtych czasów, ówczesnych tradycji i ilustracją społeczności żyjącej w Wilnie na początku XIX wieku. Dopełnieniem tego będzie ścieżka muzyczna – znalazły się na niej utwory m.in.: Marii Szymanowskiej, Fryderyka Chopina, Wacława Raszka, Antoniego Harta i Michała Kleofasa Ogińskiego.

„Dla turystów, którzy znajdą się na Rynku 30 września, o godz. 13:30, będzie okazja, żeby zobaczyć fragmenty tego spektaklu. Tam zaprezentujemy nasz happening 'Balet w mieście. Mickiewicz tańczy’ i będzie można zobaczyć niektóre z tych tańców salonowych pod samym pomnikiem Adama Mickiewicza” – mówi Romana Agnel, dyrektorka Baletu Dworskiego Cracovia Danza.

Premiera spektaklu „Mickiewicz tańczy. Romans wileński” we wtorek, 4 października, o godz. 19:00 w Teatrze Variété w Krakowie.

[am]

Tematy: , , ,

Kategoria: teatr