Warszawskie studio zapowiada grę komputerową opartą na twórczości Franza Kafki. Zobacz zwiastun

28 lutego 2019


Ovid Works, niezależne warszawskie studio produkujące gry komputerowe, sięga po literaturę Franza Kafki. W zapowiadanej na jesień produkcji zatytułowanej „Metamorphosis” gracz wcieli się w rolę Gregora Samsy, który pewnego dnia budzi się jako insekt.

Opowiadanie Franza Kafki pt. „Przemiana” zostało opublikowane w 1915 roku. Przedstawia historię sprzedawcy Gregora Samsy, który pewnego dnia budzi się ? ku własnemu zdumieniu i przerażeniu ? w ciele insekta. Historia stała się przedmiotem wielu dyskusji i interpretacji. Była też wielokrotnie ekranizowana. Jest uznawana za jedno z najlepszych dzieł pisarza z Pragi, a nawiązania do niej pojawiały się w różnych, często niespodziewanych miejscach.

Satyryczny krótkometrażowy film „Franz Kafka’s It’s a Wonderful Life” Petera Capaldiego, w którym autor szuka inspiracji do napisania właśnie tej noweli, został w 1994 roku nagrodzony Oscarem i Nagrodą BAFTA. Znany japoński pisarz Haruki Murakami poświęcił Kafce jedno z opowiadań w zbiorze „Mężczyźni bez kobiet”, próbując w nim odpowiedzieć na pytanie o losy Gregora Samsy, gdyby obudził się nie w ciele robaka, lecz z jego świadomością.

Teraz z tą intrygującą historią zmierzyli się twórcy gier z warszawskiego studia Ovid Works. Punkt wyjścia jest ten sam: gracz wcielający się w rolę Gregora budzi się w ciele insekta, ale od tego miejsca historia krąży też wokół procesu Józefa K. z książki pod tym samym tytułem czy innego dzieła Kafki ? „Zamek”. Tym, co nie daje Samsie spokoju, był list z organizacji zwanej Wieżą. Obiecano mu pracę, ale musi skontaktować się z Josephem, oficjelem wyższego rzędu i swoim licealnym przyjacielem, który ma mu zdradzić więcej. Tylko jak to zrobić, gdy świat nagle stał się tak przytłaczającym, niegościnnym miejscem? Gracz wyrusza wraz z Gregorem Samsą w pełną humoru i niezwykłych postaci podróż, by odkryć prawdziwą naturę swojej metamorfozy, zajrzeć w głąb siebie i odnaleźć odkupienie.

Ta niezwykła historia powstała w studiu Ovid Works na potrzeby gry z gatunku puzzle platforming adventure, w której poza inspiracją znaną opowieścią pojawia się oryginalna rozgrywka. Gregor trafia do świata, który przytłacza go rozmiarami. Kałamarz staje się nagle potężną barierą, a plama inkaustu niebezpieczną przeszkodą ? i jednocześnie przydatną, bo oblana tuszem pionowa ściana pozwoli się na nią wspiąć. Podstawą gry jest eksploracja i rozwiązywanie zagadek logicznych. Uważna obserwacja otoczenia oraz dodatkowe ujęcie kamery „z góry” pozwala lepiej rozeznać się w środowisku i wykorzystać je do własnych potrzeb. By przedostać się dalej, gracz musi wchodzić w interakcję z otoczeniem, wykorzystywać ciecz do ułatwiania sobie wędrówki po stromych i śliskich powierzchniach, przestawiać takie elementy jak pokrętło w radiu, ale i wykazać się zręcznością przy platformowych sekwencjach.

„Zależało nam na połączeniu gry przygodowej i zręcznościowej, która będzie miała głęboko osadzoną historię” ? powiedział Zaq Chojecki, reżyser gry. „Wszystkie zagadki wynikają ze skali i mobilności bohatera oraz z dziwnego świata literackiego Kafki”.

„Metamorphosis” ma być niezwykłą wędrówką przez trzy światy. Jeden to ten prawdziwy, doskonale nam znany, choć przytłaczający dla robaka ? powierzchnia stołu czy wnętrze szuflady. Drugi to ukryty, tajemniczy świat owadów ? zapomniane przestrzenie między ścianami i pod podłogą, zakurzone przesmyki, dziwne obszary zamieszkane przez inne insekty. I wreszcie trzeci, stworzony przez abstrakcyjne miejsca, takie jak automatycznie sortująca się szafa z dokumentami. Na swej drodze Gregor napotka wiele wyzwań, pułapek, ale i niezwykłych stworzeń, których pomoc może okazać się nieodzowna.

„Metamorphosis” ukaże się na PC, PlayStation 4, Xbox One i Nintendo Switch jesienią 2019 roku. Tymczasem poniżej możecie zobaczyć anglojęzyczny zwiastun gry:

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: gry