Miliarder z Doliny Krzemowej i jego żona nowymi sponsorami Nagrody Bookera

28 lutego 2019


Prowadzona przez miliardera Michaela Moritza i jego żonę Harriet Heyman fundacja charytatywna Crankstart podjęła się finansowania przez pięć lat Nagrody Bookera. Umowa zacznie obowiązywać w czerwcu 2019 roku, po ogłoszeniu laureata Międzynarodowej Nagrody Bookera 2019, co oznaczać będzie koniec 18-letniej współpracy z funduszem hedgingowym Man Group plc.

Nowi sponsorzy nagrody to prawdziwi pasjonaci literatury. Oboje również mają doświadczenie pisarskie. Michael Moritz jest autorem pierwszej w historii książki o Apple. Pomógł też Aleksowi Fergusonowi w napisaniu znanej polskim czytelnikom publikacji „Być liderem”. Z kolei Harriet Heyman opublikowała przed laty jedną powieść.

„Żadne z nas nie może sobie wyobrazić dnia bez spędzenia czasu na czytaniu książki” – oświadczył Michael Moritz. „Dziś jestem obywatelem świata, ale tak jak Booker urodziłem się w Wielkiej Brytanii, a przed przyjazdem do Ameryki wychowałem się na literaturze angielskiej. Harriet i ja czujemy się szczęśliwi, mogąc wspierać obie nagrody, które sławią najlepszą beletrystykę na świecie”.

Umowa zawarta została na okres pięciu lat z opcją odnowienia na kolejne pięć lat. W odróżnieniu od Man Group plc fundacja Crankstart i jej założyciele nie chcą zmieniać nazwy nagrody, stąd też wraca ona do oryginalnego brzmienia – z Man Booker Prize na Booker Prize. Warunki finansowe współpracy nie zostały ujawnione, ale potwierdzono, że wartość pieniężna Nagrody Bookera (50 tysięcy funtów dla laureata) i Międzynarodowej Nagrody Bookera (po 25 tysięcy funtów dla autora i tłumacza uhonorowanej książki) nie ulegnie zmianie.

Michael Moritz urodził się w Cardiff (Walia), studiował na Oxfordzie i pod koniec lat 70. został dziennikarzem „Time’a”. Poznał wówczas młodego Steve’a Jobsa i napisał wspomnianą książkę o Apple. W 1986 roku dołączył do firmy Sequoia Capital z Doliny Krzemowej, która miała bliskie związki z młodymi założycielami tamtejszych przedsiębiorstw technologicznych. Moritz był też członkiem zarządu Google’a, Yahoo!, PayPala i LinkedIn. W 2012 roku został prezesem Sequoia Capital, a rok później doczekał się tytułu szlacheckiego. Jego majątek szacuje się na 4,3 miliarda dolarów.

W 2000 roku wraz z żoną, Amerykanką Harriet Heyman, założył fundację Crankstart, która prowadzi największy w Europie program stypendiów dla studentów z rodzin z małymi dochodami. W swoich celach statutowych organizacja ta ma jednak również wpisane wszelkie inne „sprawy, w których pomoc może przynieść zmianę”. Stąd też działalność fundacji obejmuje także szeroki zakres wsparcia dla organizacji artystycznych i dziennikarskich.

Harriet i Michael mieszkają w San Francisco, gdzie Michael właśnie skończył czytać „Austerlitz” W.G. Sebalda, a Harriet czyta „Prawie nic”, biografię polskiego artysty malarza Józefa Czapskiego autorstwa Erica Karpelesa.

[am]
fot. Elena Zhukova
źródło: Booker Prize, The Guardian

Tematy: , ,

Kategoria: newsy