„Mężczyźni bez kobiet” – nowy zbiór opowiadań Murakamiego trafił do księgarń

29 października 2015

Mezczyzni_bez_kobiet_premiera
Kobiety, które odeszły. Kobiety, które umarły, porzuciły lub nigdy się nie pojawiły. Mężczyźni, którzy odczuwają ich brak. Miłość, wątki magiczne i tajemnice przeplatające się ze zwykłą codziennością. Kolejna książka jednego z najpopularniejszych pisarzy na świecie jest już w polskich księgarniach. Tym razem czytelnicy mogą spotkać się z twórczością Harukiego Murakamiego w książce „Mężczyźni bez kobiet”.

Nowa książka Murakamiego to zbiór siedmiu opowiadań. Motywem, który łączy je wszystkie jest temat izolacji emocjonalnej – samotności, wykluczenia z dotychczasowego układu społecznego, tęsknoty. Całość ujęta jest w charakterystyczny dla Murakamiego sposób ? z humorem i dystansem do rzeczywistości. Jeden z najbardziej uznanych współczesnych pisarzy w opowiadaniach nie stroni od surrealizmu, a jednocześnie łączy w historiach realistyczny obraz świata i japońskiego społeczeństwa.

Każde opowiadanie zawarte w tomie opisuje historię mężczyzny, w którego życiu nie ma kobiety ? jedne odeszły, inne umarły albo wręcz nigdy się nie pojawiły. Bohaterowie są w różnym wieku, od studentów po ludzi bardzo dojrzałych. Czytelnik spotka wśród nich młodego chłopca, aktora teatralnego, mężczyznę uwięzionego w Domu, właściciela baru… Autor odwołuje się do znanych dzieł literackich, takich jak „Wujaszek Wania” czy „Baśnie z 1001 nocy”. Jedno z tych opowiadań stanowi literacką zabawę z „Przemianą” Franza Kafki ? Murakami pokazuje, co czekałoby robaka Gregora Samsę gdyby pewnego dnia obudził się ponownie w ciele mężczyzny.

Opowiadaniem, które zostało szczególnie dostosowane do potrzeb polskiego czytelnika jest „Yesterday”. Tłumaczka Anna Zielińska-Elliott zdecydowała się na niezwykle odważny krok. Jeden z głównych bohaterów posługuje się bowiem gwarą poznańską. Jest to zabieg, dzięki któremu polski czytelnik może odczuć różnice między głównymi bohaterami, którzy będąc z różnych części kraju, władają odmiennymi dialektami. Gdy Kitaru pierwszy raz odezwie się w opowiadaniu, polski czytelnik będzie równie zaskoczony, jak czytelnik japoński.

Haruki Murakami to jeden z najpoczytniejszych i najwybitniejszych pisarzy japońskich na świecie. Jego pierwsza powieść „Słuchaj pieśni wiatru” została wydana w 1979 roku. Do najsłynniejszych jego książek należą: „Kronika ptaka nakręcacza”, „Norwegian Wood”, „Tańcz, tańcz, tańcz”, „Kafka nad morzem”, „Koniec świata i Hard-boiled Wonderland” czy „1Q84”.

Tematy: , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi