„Dziady” Mickiewicza inspiracją dla gry paragrafowej. Trwa zbiórka na wydanie książki

23 czerwca 2021

„Dziady” Adama Mickiewicza doczekają się nowej, zwariowanej osłony. Nie będzie to jednak kolejny utwór dramatyczny, lecz gra paragrafowa. W internecie ruszyła zbiórka pieniędzy na wydanie książki.

„Dziady część V. Dziady, które nie spieprzają” to prześmiewcza gra paragrafowa, która ma nadać dziełu Adama Mickiewicza odpowiednią werwę, a przy okazji obnażyć prawdziwe realia epoki romantyzmu, przedstawiając fakty i ciekawostki, o których (nie bez powodu) nie uczy się w szkołach.

Akcja gry rozgrywa się w roku 1826 w jednej ze wsi w okolicach Wiłkomierza. Właśnie tam słynny Guślarz został brutalnie zamordowany. Mimo to trzy tygodnie po jego śmierci niektórzy ludzie wciąż mówią, że chodzi on nocami po wsi. To pewnie głupie wiejskie gadanie, ale… może ma jakiś związek z tym, że ludzie w powiecie wiłkomierskim zaczęli cierpieć na dziwną chorobę i padają jak muchy?

Kto zabił Guślarza? Dlaczego to zrobił? Co dręczy ludzi z okolic Wiłkomierza? To pytania, na które czytelnicy będą musieli znaleźć odpowiedzi w „Dziadach części V”.

Gry paragrafowe to powieści, w których osoba czytająca wciela się w jednego z głównych bohaterów i na bieżąco decyduje o rozwoju fabuły. W „Dziadach części V” możemy przeprowadzić paranormalne śledztwo jako Konrado-Gustaw (romantyk posiadający moc przemienienia się w upiora), Karolina Zann (racjonalistka polegająca na swym niezawodnym szkiełku i oku), Nowosilcow (rosyjski hrabia pozbawiony skrupułów i zasad moralnych) lub Guślarka (adeptka ludowej wiedzy tajemnej).

Od lewej: Konrado-Gustaw, Karolina Zann, Nowosilcow i Guślarka.

Autorem gry jest Mikołaj Kołyszko, researcher Marka Krajewskiego, twórca m.in. gier paragrafowych z serii „Tajemne Oblicze Świata” oraz poświęconej mitologii Cthulhu pracy „Groza jest święta”. Jak przekonuje, „Dziady część V” spodoba się miłośnikom Mickiewicza. Dzięki książkowej grze poznają ludzką, mroczną, chwalebną, wstydliwą, a także nieporadną stronę poety oraz dowiedzą się, którzy bohaterowie i w jakim zakresie byli jego alter ego. Piąta odsłona „Dziadów” przypadnie również do gustu tym, którzy nienawidzą Mickiewicza. Autor wyciągnie na światło dzienne i odpowiednio skomentuje wszystko, co kryje w sobie dzieło wieszcza – z uwzględnieniem rzeczy, za które na maturze punktów się nie dostanie.

Ilustracje do gry paragrafowej wykonała Ilona Myszkowska, autorka komiksu internetowego chatolandia.pl, współscenarzystka mangi „Kawaii Scotland”, a także komiksów „Kapitan Szyszko i geneza szyszkiego” oraz „Bieda Apokalipsa”.

Z wprowadzeniem do „Dziadów części V” możecie zapoznać się w darmowym fragmencie dostępnym tutaj. Aktualnie na portalu Wspieram.to trwa zbiórka pieniędzy na wydanie gry. Jeśli cel zostanie zrealizowany, książka ukaże się jesienią nakładem Wydawnictwa Otwartego, które odpowiedzialne będzie za druk i dystrybucję. Jest to już prawie pewne, ponieważ na ten moment zebrano 84% kwoty.

[am]

Tematy: , , , , , , , ,

Kategoria: gry