Zwiastun ekranizacji „Monachium” Roberta Harrisa. Wznowienie książki w filmowej okładce zapowiedziane na 12 stycznia

22 grudnia 2021

Netflix zaprezentował zwiastun ekranizacji bestsellerowej powieści Roberta Harrisa zatytułowanej „Monachium”. W historii opisującej kulisy zawarcia układu monachijskiego zobaczymy Jeremy’ego Ironsa, George’a MacKaya i Jannisa Niewöhnera.

Słynne porozumienie zawarte przez Niemcy, Włochy, Wielką Brytanię i Francję na konferencji w Monachium we wrześniu 1938 roku skutkowało przyłączeniem części terytoriów Czechosłowacji do Rzeszy Niemieckiej. Układ miał pomóc utrzymać pokój na świecie, w rzeczywistości jednak Adolf Hitler szybko zlekceważył umowę i już w marcu następnego roku zaanektował całą Czechosłowację, a 1 września najechał Polskę.

Brytyjski premier Neville Chamberlain był w swoim kraju wielokrotnie krytykowany za próbę udobruchania Hitlera porozumieniem, które zostało bezceremonialnie złamane, i nawet do dzisiaj jego działalność polityczna jest uznawana za synonim toksycznej polityki ustępstw. W swojej powieści „Monachium” Robert Harris postanowił przedstawić Chamberlaina w bardziej pozytywnym świetle.

Jak przekonuje pisarz, wprawdzie „wygodne” jest robienie kozła ofiarnego z brytyjskiego premiera, to jednak „sprytne” porozumienie zawarte przez Chamberlaina z Hitlerem dało Wielkiej Brytanii niezbędny czas na uzbrojenie się na wypadek konfliktu oraz przekonanie społeczeństwa, że udział w wojnie jest moralnym obowiązkiem. Hitler do końca swoich dni żałował umowy podpisanej w Monachium. Twierdził, że Niemcy powinny iść na wojnę we wrześniu 1938, co zapewniłoby im przewagę.

Powieść „Monachium” ukazuje kulisy zawarcia układu monachijskiego z punktu widzenia dwóch fikcyjnych postaci. Jesienią 1938 roku Europa stoi na skraju wojny. Rozpaczliwie szukając pokojowego rozwiązania, przedstawiciele brytyjskiego rządu udają się do Monachium. W atmosferze narastającej presji brytyjski urzędnik Hugh Legat i niemiecki dyplomata Paul von Hartmann spotykają się na konferencji. Z początkiem negocjacji dwóch dawnych przyjaciół zostaje uwikłanych w sieć intryg politycznych i realnych zagrożeń. Oczy całego świata zwrócone są na nich. Czy można uniknąć wojny? A jeśli tak, to jakim kosztem?

Historię przedstawioną na kartach książki przeniesiono właśnie na ekran. „Netflix szukał angielsko-niemieckiego projektu. W tym czasie zwolniła się opcja na ekranizację 'Monachium’, którą wcześniej miała zarezerwowana inna firma, i w Netfliksie powiedzieli, że chcą to zrobić. Wspaniałe jest to, że gdy oni tak mówią, to jakby uruchomiono elektryczny samochód – odpalasz i natychmiast rusza do przodu. Minęły praktycznie dwa lata od momentu, gdy kupili prawa do książki i cały proces się rozpoczął, co jest niesamowicie szybkim tempem w tej branży” – mówił Robert Harris w październiku na przedpremierowych pokazach adaptacji podczas Festiwalu Filmowego BFI London.

Film w reżyserii Christian Schwochowa ostatecznie został zatytułowany „Monachium: W obliczu wojny” – zapewne dla odróżnienia go od dzieła Stevena Spielberga z 2006 roku opowiadającego o zamachu terrorystycznym na izraelskich sportowców. Scenariusz ekranizacji napisał Ben Power. Robert Harris odpowiadał za konsultacje dotyczące epoki i wydarzeń historycznych.

Poniżej możecie zobaczyć zwiastun filmu:

„Monachium: W obliczu wojny” zobaczymy na Netfliksie 21 stycznia 2022 roku. Wcześniej – 12 stycznia – Wydawnictwo Albatros opublikuje wznowienie powieści Harrisa w filmowej okładce.

[am]
fot. Netflix

Tematy: , , , , , , , , ,

Kategoria: film