banner ad

Zwiastun adaptacji „W drodze” Jacka Kerouaca

21 marca 2012


W sieci pojawił się pierwszy zwiastun długo oczekiwanej filmowej adaptacji legendarnej powieści Jacka Kerouaca „W drodze”.

Film, podobnie jak literacki pierwowzór, opowiada o grupie młodzieńców, przedstawicieli pokolenia poronionej młodości, którzy przemierzają Amerykę wzdłuż i wszerz w gorączkowej pogoni za sensem egzystencji, w rozpaczliwej ucieczce od stylu życia narzuconego przez zmaterializowane klasy średnie. Owi młodzieńcy to pierwsi beatnicy, zrzucający za sprawą swoich ideałów i swojego życia gorset konwencji, krępujący amerykańską przeciętność. Ich drogę naznaczają jazz, alkohol, narkotyki, mistycyzm i szalone poszukiwanie miłości.

Nieczęsto się zdarza, żeby jedna książka zdołała tak doskonale oddać ducha epoki, zarejestrować przełom dokonujący się zarówno w samej literaturze, jak i w życiu narodu. Na kartach powieści, pod fikcyjnymi imionami pojawili się czołowi przedstawiciele Beat Generation – William S. Burroughs (jako Stary Byk Lee), Allen Ginsberg (jako Carlo Marx), Dean Moriarty (Neal Cassady) czy wreszcie sam Jack Kerouac (Sal Paradise).

O realizacji „W drodze” mówiło się już od dwóch lat. Za reżyserię obrazu odpowiada Walter Salles, który dał się już poznać miłośnikom kina drogi swoim filmem „Dworzec nadziei”. W ekranizacji książki Kerouaca pojawi się cała plejada gwiazd. W rolę Sala Paradise’a wcieli się znany m.in. z „Control” Sam Riley, Starego Byka Lee (czyli Williama S. Burroughsa) zagra Viggo Mortensen. W filmie zobaczymy również Kristen Stewart, Steve’a Buscemi i Kirsten Dunst.

Data premiery filmu nie jest jeszcze znana, ale twórcy szykują ponoć swoją produkcję na najbliższy festiwal w Cannes, który odbędzie się w maju 2012.

Poniżej możecie zobaczyć pierwszy zwiastun filmu (wersja anglojęzyczna):

Tematy: , , , , , , , , , ,

Kategoria: film