banner ad

„Traktat o manekinach” ? wystawa w hołdzie dla Brunona Schulza

21 marca 2012

30 marca 2012 roku w katowickiej galerii Szyb Wilson odbędzie się wernisaż prac powstałych w hołdzie dla jednego z najwybitniejszych polskich prozaików (i grafików) XX wieku – Brunona Schulza.

„Zbyt długo żyliśmy pod terrorem niedościgłej doskonałości Demiurga. Zbyt długo doskonałość jego tworu paraliżowała naszą własną twórczość. Nie chcemy z nim konkurować. Nie mamy ambicji mu dorównać. Chcemy być twórcami we własnej, niższej sferze, pragniemy dla siebie twórczości, pragniemy rozkoszy twórczej, pragniemy – jednym słowem – demiurgii.”

Powyższy cytat ze „Sklepów Cynamonowych” Schulza stanowi motto wystawy i ma naprowadzić widza na właściwy tor pojmowania poszczególnych obrazów.

Wystawa „Traktat o manekinach” powstała z chęci zwrócenia uwagi na kondycję człowieka, co w efekcie daje retrospektywny przegląd doświadczeń społecznych, w oparciu o przeżycia każdego z uczestników. Podczas wernisażu będziemy mogli oglądać prace Karoliny Romańskiej, Magdaleny Rechłowicz, Piotra Kolanko, Piotra Mosura i Talata Darvino?lu.

Warto zwrócić uwagę, że wystawa zbiega się czasowo ze 120 rocznicą urodzin oraz 70 rocznicą śmierci Brunona Schulza. Jak napisał na stronie wydarzenia na Facebooku Talat Darvino?lu, jeden z artystów, którego prace będziemy mieli możliwość oglądać, z uwagi na fakt, że „rok 2012 jest rokiem Korczaka, a nie Schulza, pragniemy w pewnym sensie przypomnieć o wielkim mistrzu”.

Wernisaż „Traktat o manekinach” rozpocznie się o godzinie 18.00 w galerii Szyb Wilson przy ul. Oswobodzenia 1 w Katowicach.

Tematy: , , , , ,

Kategoria: wydarzenia