Powstaje największe archiwum książek na świecie

21 marca 2012


W drewnianym magazynie w przemysłowej dzielnicy San Francisco powstaje największe archiwum książek Brewstera Kahle?a. W poustawianych jeden na drugim kontenerach zebrano jak na razie pół miliona pozycji, jednak projekt cały czas się rozwija.

Co tydzień na miejsce przybywa dwadzieścia tysięcy książek, wiele z nich to datki z bibliotek i uniwersytetów, które w epoce Internetu nie mają więcej miejsca na trzymanie rzadko używanych tytułów.

„Chcemy zebrać jedną kopię każdej istniejącej książki” – powiedział w rozmowie z „New York Timesem” pomysłodawca projektu, Brewster Kahle, przeznaczając na zakup i eksploatacje magazynu kwotę 3 milionów dolarów.

Kahle to przedsiębiorca z Doliny Krzemowej, który dorobił się majątku sprzedając w 1999 roku swoją firmę analizującą dane Amazonowi. W połowie lat 90. biznesmen założył Internet Archive, organizację non-profit gromadzącą dawne wersje wszystkich, ogólnodostępnych stron WWW z całego świata, dawne wersje oprogramowania, filmów, książek, nagrań dźwiękowych i innych multimediów. Teraz Kahle chce również zarchiwizować fizyczne książki.

„Musimy trzymać się przeszłości, nawet jeśli wynajdujemy nową przyszłość” ? wyznał.

Na pomysł książkowego archiwum Kahle wpadł podczas pracy przy Internet Archive, gdzie do tej pory zdigitalizowano dwa miliony książek. Po zeskanowaniu egzemplarz danej pozycji trafiał najczęściej na śmietnik, co nie podobało się Kahle?owi, prywatnie miłośnikowi druku. Z czasem technologia poszła naprzód, metody digitalizacji zaczęły się polepszać i okazało się, że wiele z wyrzuconych książek przydałoby się zeskanować jeszcze raz.

„Mikrofilm był utopijną wizją dostępu do wszystkich informacji, ale okazało się, że byliśmy bardzo zadowoleni, zachowując także fizyczne książki.”

Na dzień dzisiejszy archiwum posiada pół miliona tytułów i cały czas się rozrasta. Brewster Kahle obrał sobie za cel zgromadzić przynajmniej dziesięć milionów książek. Do magazynów zaczynają trafiać również pierwsze filmy.

Na zdjęciu załączonym do newsa kontenery z książkami w magazynie Brewstera Kahle?a.

Tematy: , ,

Kategoria: newsy