„Ulica Strachu” – trylogia filmowa na podstawie serii książek R.L. Stine’a od 2 lipca na Netfliksie. Zobacz pierwsze 5 minut filmu
2 lipca na Netfliksie zapowiedziana jest premiera pierwszego z trzech filmów z serii „Ulica Strachu”, która powstała na podstawie cyklu książkowych horrorów dla młodzieży o tym samym tytule autorstwa R.L. Stine’a. Kolejne części wchodzące w skład trylogii będą pojawiać się w tygodniowych odstępach. W sieci udostępniono pierwsze 5 minut filmu.
R.L. Stine to jeden z najpopularniejszych i najpłodniejszych autorów książek dla dzieci i młodzieży w Stanach Zjednoczonych. Specjalizuje się w historiach grozy, dlatego nazywany jest „Stephenem Kingiem literatury dziecięcej”. Do tej pory napisał ponad 300 książek, które sprzedały się na całym świecie w nakładzie przekraczającym 400 milionów egzemplarzy. Do jego najbardziej znanych serii należą „Gęsia skórka” i „Ulica Strachu”. Wśród amerykańskich czytelników cieszy się statusem pisarza kultowego. Choć w Polsce nie zdobył dotąd szerokiego uznania, to i u nas znajdą się autorzy inspirujący jego dorobkiem – jak chociażby Robert Ziębiński ze swoim cyklem „Czarny Staw”.
Skąd bierze się fenomen Stine’a? „Wszyscy mamy te same obawy – to właśnie łączy 'Ulicę Strachu’ z ludźmi na całym świecie. Nieważne, w jakim kraju się znajdujemy, wszyscy boimy się ciemności, tego, że ktoś czai się w szafie, lub że znajdziemy się w jakimś nowym dziwnym miejscu, w którym nigdy wcześniej nie byliśmy” – mówi R.L. Stine.
„Gęsią skórkę” przenoszono już na ekran – powstał serial telewizyjny i dwa filmy fabularne. Zrozumiałe, że filmowcy zainteresowali się też „Ulicą Strachu”. Od początku mówiło się o filmowej trylogii, którą miała wyreżyserować Leigh Janiak. Choć fabuła inspirowana jest powieściami R.L. Stine’a, to jednak bardziej skupiono się na oddaniu ducha książek niż konkretnej historii. Czytelnicy rozpoznają jednak miasteczko Shadyside czy niektóre z postaci.
„Duża różnica między filmami a książkami polega na tym, że żadne z książek nie miały ze sobą połączonych wątków. Filmy mają wspólny wątek i wyraźne zakończenie historii” – powiedziała Leigh Janiak.
Akcja pierwszego filmu rozgrywa się w 1994 roku. Grupa nastolatków odkrywa, że makabryczne wydarzenia prześladujące ich miasteczko od pokoleń są ze sobą powiązane, a oni sami mogą być następnym celem starożytnych mocy. Drugi film osadzono w 1978 roku, a wydarzenia mają miejsce w jednej z ulubionych scenerii R.L. Stine’a – na obozie letnim (lokalizację taką wykorzystał w około 40 książkach). Kończy się rok szkolny i rozpoczynają wakacyjne zajęcia w Camp Nightwing. Lecz kiedy kolejny mieszkaniec Shadyside zostaje opętany i pragnie zabijać, letnia zabawa staje się makabryczną walką o przetrwanie. Z kolei trzeci film przenosi nas 300 lat w przeszłość, do 1666 roku, dzięki czemu geneza klątwy zostanie ujawniona, a historia zatoczy koło w nocy, która na zawsze odmieni życie mieszkańców Shadyside.
„Jako filmowczyni tworząca 'Ulicę Strachu’, ale także jako miłośniczka filmów, byłam bardzo podekscytowana, mogąc oddać hołd niektórym wspaniałym epokom horrorów. Pierwszą część trylogii (1994) tworzyłam pod wpływem 'Krzyku’ – to szczyt horroru lat 90. i, jak sądzę, jeden z najwspanialszych filmów, jakie kiedykolwiek nakręcono. Następnie w pracy nad drugą częścią (1978) przyjrzałam się rozkwitowi slasherów – 'Piątek trzynastego’, 'Halloween’, 'Koszmar z ulicy Wiązów’. W roku 1666… największą inspirację znalazłam w pięknym, zgniłym świecie z 'Podróży do Nowej Ziemi’ Terence’a Malicka” – komentuje reżyserka trylogii „Ulica Strachu”.
Filmy kręcono jeden po drugim i początkowo planowano wyświetlać w kinie w miesięcznych odstępach. Pandemia koronawirusa pokrzyżowała te plany. W sierpniu 2020 roku prawa do dystrybucji nabył Netflix, który zamierza udostępniać filmy na swojej platformie co tydzień. Premiera pierwszego już 2 lipca, drugi wyświetlany będzie od 9 lipca, a trzeci – od 16 lipca.
Poniżej możecie zobaczyć pierwsze pięć minut filmu „Ulica Strachu – część 1: 1994”:
W związku z premierą filmów do księgarń trafić mają trzy tomy książkowej serii „Ulica Strachu” R.L. Stine’a. „Zabójcze gry” i „Dziewczynę znikąd” przeczytamy 28 lipca, natomiast „Kill znaczy zabić” – 1 września. Wydawcą powieści będzie Media Rodzina.
Plakaty promujące trylogię filmową „Ulica Strachu”:
[am]
TweetKategoria: film