„Tytus, Romek i A’Tomek” ponownie trafią na ekran. Najpierw powstanie pełnometrażowy film animowany, a potem serial

30 czerwca 2022

Seria komiksowa „Tytus, Romek i A’Tomek” autorstwa Papcia Chmiela doczeka się pełnometrażowej wersji filmowej. Prawa do ekranizacji kupiło studio animacji EGoFILM, które odpowiada również za adaptację „Kajka i Kokosza”. Wśród twórców zapowiadanego filmu znajdą się m.in. Maciej Kur, Rafał Skarżycki, Michał Śledziński i Tomasz Leśniak. Producentką będzie Ewelina Gordziejuk.

Studio, które koncentruje się na produkcjach dla najmłodszych, nabyło prawa do ekranizacji popularnego komiksu autorstwa Henryka Jerzego Chmielewskiego od wydawnictwa Prószyński i S-ka. W pierwszej kolejności powstanie wspomniany film pełnometrażowy, a potem seria animowana.

Planowany czas rozpoczęcia prac nad filmem to początek 2023 roku. Fabuła ekranizacji stanowić będzie połączenie wybranych ksiąg o przygodach dwóch harcerzy i uczłowieczanego przez nich szympansa Tytusa. Dzięki temu każdy bohater będzie miał szansę pokazać się zarówno jako indywiduum, jak również jako część zgranego tria.

Za scenariusz filmu odpowiadać będą Maciej Kur i Rafał Skarżycki, za reżyserię Tomasz Leśniak, a dyrektorem artystycznym będzie Michał Śledziński. Wszyscy tu wymienieni to aktywni twórcy komiksowi, dla których „Tytus, Romek i A’Tomek” częstokroć był pierwszym przeczytanym komiksem w życiu.

Od lewej: Maciej Kur, Michał „Śledziu” Śledziński i Rafał Skarżycki (fot. mat. prasowe)

Autorzy chcą nadać zapowiadanej ekranizacji nieco nowoczesnego sznytu, ale przy jednoczesnym zachowaniu ducha oraz charakteru oryginalnej serii. Kluczowe znaczenie ma mieć wczesna twórczość Papcia Chmiela – od lat 60., czyli od początków w „Świecie Młodych” do pierwszych samodzielnych ksiąg komiksowych.

„Styl autora był wówczas prostszy, bardziej geometryczny. W dzisiejszych czasach właśnie ta prostota to ponadczasowa klasyka czytelna dla wszystkich odbiorców, a mimo to nadal pozostająca czymś świeżym i nowym dla oka. Studio EGoFILM stawia sobie za cel stworzenie z tego popularnego tytułu niezwykłego widowiska na miarę naszych czasów. Takiego, które zachwyci współczesnego widza w wieku 9-12 lat, który nie zna komiksów, jak i starszych odbiorców, dla których film może być wyjątkową podróżą w czasy dzieciństwa” – informuje EGoFILM.

„Tytus, Romek i A’Tomek” po raz pierwszy ujrzał światło dzienne w 1957 roku na łamach młodzieżowej gazety harcerskiej „Świat Młodych”. Ten wszystkim doskonale znany komiks autorstwa Henryka Jerzego Chmielewskiego, zwanego też Papciem Chmielem, opowiada o losach dwóch przyjaciół – Romka i A’Tomka, którzy starają się uczłowieczyć szympansa Tytusa. Kolejne tomy pozwalają odkryć ciekawostki z przeróżnych dziedzin wiedzy. Świat w tym komiksie jest absurdalny i humorystyczny, ale jednocześnie wyróżniają go liczne przesłania edukacyjne, które dotyczą głównie geografii, ochrony przyrody czy historii.

Bohaterowie Papcia Chmiela już dwukrotnie trafiali na ekran. W latach 1989-1990 w poznańskim Studiu Filmów Animowanych Poltel powstały dwa 10-minutowe odcinki serialu animowanego opartego na komiksach. Natomiast w 2002 roku wyprodukowano pełnometrażowy film animowany „Tytus, Romek i A’Tomek wśród złodziei marzeń” w reżyserii Leszka Gałysza, który nie był adaptacją żadnego komiksu.

Na załączonej u góry grafice możecie zobaczyć wizualizację nowej ekranizacji „Tytusa, Romka i A’Tomka” przygotowaną przez Michała Śledzińskiego. Jak podkreśla autor, z rysunku można już „wyczytać pewne niuanse, dotyczące plastyki filmu, a nawet konkretnego pomysłu na historię. Dla uważnych”. Dodajmy, że wystarczy porównać grafikę z pierwszą z poniższych okładek komiksu. 

[am]

Tematy: , , , , , , , , ,

Kategoria: film