banner ad

Twórca „Pentameronu” nakręcił nową ekranizację „Pinokia” z Robertem Benignim. Premiera w kinach już w piątek

6 października 2020

9 października do kin w Polsce wchodzi najnowsza ekranizacja „Pinokia” Carla Collodiego – niezwykle popularnej książki dla dzieci, którą przetłumaczono na rekordową liczbę ponad 260 języków. W roli Gepetta wystąpił Roberto Benigni.

Pewnego dnia w ręce poczciwego stolarza o imieniu Gepetto wpada kawałek drewna. Mężczyzna od samego początku czuje, że w tym z pozoru martwym przedmiocie kryje się jakaś magiczna siła. Postanawia wystrugać z niej postać chłopca. Niespodziewanie stworzona przez niego figurka ożywa – potrafi mówić, śmiać się, skakać i biegać. Gepetto nadaje mu imię: Pinokio i zaczyna troszczyć się o niego jak o własnego syna. Drewniany chłopczyk jest tak zafascynowany otaczającym go światem, który widzi po raz pierwszy na oczy, że przestaje słuchać dobrych rad opiekuna. Wiedziony ciekawością, Pinokio wyrusza w podróż pełną przygód, niebezpieczeństw i życiowych lekcji. Na swojej drodze spotyka magiczną wróżkę, olbrzymiego ślimaka, zwierzęta mówiące ludzkim głosem, a nawet zwiedza ogromny brzuch wieloryba. Jego śladami wyrusza zaniepokojony Gepetto. Ta wyprawa na zawsze odmieni ich życie.

Reżyserii nowego filmu na podstawie powieści Carla Collodiego podjął się dwukrotnie nagrodzony Grand Prix na festiwalu filmowym w Cannes Matteo Garrone – twórca „Pentameronu” i „Gomorry”. „Dlaczego Pinokio? To jest pytanie, które pojawia się natychmiast, kiedy okazuje się, że chcę zmierzyć się z najczęściej na świecie tłumaczonym i najlepiej sprzedającym się klasykiem włoskiej literatury. Wszyscy znają charakterystyczny spiczasty nos Pinokia, on sam stał się twarzą Italii. Jego przygody są częścią włoskiej kultury i włoskiego języka” – tłumaczy Garrone.

Reżyser mówi, że Pinokio to postać, która zawsze go fascynowała, co zresztą ma być widoczne w jego dotychczasowych produkcjach. „Postanowiłem, że tym filmem kończę moją podróż przez świat baśni, którą rozpocząłem od filmu 'Pentameron’. Minęło sporo czasu i mam nadzieję, że w 'Pinokiu’ widać ewolucję, która dokonała się też poprzez doświadczenie, które zdobyłem po drodze. Film 'Pinokio’ był moim marzeniem od dawna. Na biurku wciąż mam storyboard filmu, który narysowałem i pokolorowałem, będąc dzieckiem. To jedna z moich najcenniejszych pamiątek i jedno z najpiękniejszych wspomnień” – przyznaje Garrone.

Gepetta w „Pinokiu” gra Roberto Benigni, który miał już okazję raz nakręcić film na podstawie słynnej książki Carla Collodiego – wtedy jednak wcielał się na ekranie w tytułowego bohatera. „To postać, która towarzyszy mi przez całe życie: nazywali mnie 'pinocchietto’, odkąd skończyłem 3 lata! Teraz tym bardziej nie przestaną. Po zagraniu Pinokia i Gepetta, kiedy spaceruję po Testaccio, ludzie mówią mi: 'Następnym razem musisz zagrać błękitną wróżkę’. Ale mógłbym też być wielorybem!” – śmieje się Benigni.

Za oprawę muzyczną w filmie odpowiada laureat Oscara i Złotego Globu Dario Marianelli. Nowa wersja „Pinokia” to również baśniowe postaci, których wygląd jest efektem drobiazgowej pracy cenionego charakteryzatora Marka Couliera – dwukrotnego zdobywcy Oscara, który ma na swoim koncie udział w tworzeniu takich hitów kinowych, jak „Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć” i seria „Harry Potter”.

Poniżej możecie zobaczyć nowy zwiastun „Pinokia”:

Plakat promujący ekranizację książki Carla Collodiego:

[am]

Tematy: , , , ,

Kategoria: film