Trylogia „Mroczne materie” zostanie zekranizowana do końca. Zamówiono trzeci i ostatni sezon serialu

5 stycznia 2021

Fani trylogii fantasy „Mroczne materie” mają powody do radości. Stacje BBC One i HBO oficjalnie potwierdziły, że serial na podstawie książek Philipa Pullmana doczeka się trzeciego i ostatniego sezonu.

Można powiedzieć, że to była czysta formalność. Scenariusz każdego z dwóch dotychczasowych sezonów serialu oparty był bowiem na jednej książce. Została więc jeszcze do przeniesienia na ekran trzecia – „Bursztynowa luneta”. Pamiętając jednak o kłopotach z filmową adaptacją z 2007 roku, która nie doczekała się kontynuacji, niektórzy mogli mieć obawy, czy tym razem uda się doprowadzić projekt do końca. Stacje kablowe i telewizyjne wydają się jednak dużo pewniejszym producentem, jeśli chodzi o tego typu długofalowe przedsięwzięcia, na dodatek serial spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem. Drugi sezon w samej Wielkiej Brytanii w BBC One obejrzało ponad 5,8 miliona widzów, a obydwa sezony w BBC iPlayer wyświetlano już ponad 30 milionów razy i liczba ta cały czas rośnie.

„Przeniesienie na ekrany telewizji tego epickiego, złożonego i oddziałującego kulturowo dzieła Philipa Pullmana było ogromnym przywilejem. Dziękujemy naszym wspaniałym partnerom z BBC i całemu zespołowi firmy producenckiej Bad Wolf, kierowanej przez niestrudzoną Jane Tranter, za ich wyjątkową pracę przy pierwszych dwóch sezonach. Nie możemy się doczekać zakończenia trylogii tym ostatnim rozdziałem podróży Lyry” – powiedziała wiceprezes wykonawcza HBO Programming, Francesca Orsi.

„Z radością obserwowałem, jak 'Mroczne materie’ połączyły brytyjską publiczność telewizyjną w każdym wieku” – skomentował redaktor zlecający w BBC Drama, Ben Irving. „Fani niesamowitych książek Philipa Pullmana, a także nowi odbiorcy byli zafascynowani podróżowaniem z Lyrą i Willem przez wiele światów. Cieszymy się, że będą mogli kontynuować swą podróż w trzecim sezonie tego pięknie nakręconego serialu” – dodał.

Realizację trzeciego sezonu po raz kolejny poprowadzą producenci wykonawczy Jane Tranter i Dan McCulloch z firmy Bad Wolf. Główny scenarzysta Jack Thorne również objął funkcję producenta wykonawczego wraz z Francescą Gardner, a do zespołu scenarzystów dołączyła Amelia Spencer. Ostatni sezon będzie liczył osiem odcinków, a ich produkcja rozpocznie się w Cardiff w 2021 roku.

Pierwszy sezon serialu „Mroczne materie” aktualnie dostępny jest na płytach DVD. Data premiery płytowego wydania drugiego sezonu nie została jeszcze podana przez dystrybutora Galapagos Films.

[am]

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: film