banner ad

Piękna, niepokojąca wizja świata w najnowszej adaptacji kultowej trylogii Philipa Pullmana! Serial „Mroczne materie” od 12 sierpnia na DVD

12 sierpnia 2020

Serial HBO „Mroczne materie” oparty na bestsellerowej trylogii fantasy Philipa Pullmana podbił serca widzów na całym świecie. Zachwycająca wizualnie produkcja z Ruth Willson, Jamesem McAvoyem i Linem-Manuelem Mirnadą wynagrodziła fanom serii książek ponad dwadzieścia lat oczekiwania na adaptację. Pierwszy sezon od 12 sierpnia jest dostępny na DVD.

Najnowszy serial HBO dla całej rodziny opowiada o osieroconej dziewczynce i jej niezwykłych perypetiach w świecie równoległym, gdzie dusze znajdują się poza ciałem i przybierają postać mówiących zwierząt. Przez osiem odcinków śledzimy losy Lyry (Dafne Keen), która jako dziecko została porzucona w oksfordzkim Kolegium Jordana. Dziewczyna potrzebuje przygód poza wypełnionymi książkami salami uniwersyteckimi. Szukając zagubionego przyjaciela, trafia na ślad porywaczy dzieci. Rusza na niebezpieczną wyprawę, która zmieni jej życie.

Akcja serialu toczy się w świecie, w którym zwierzęta – odczuwające ludzkie emocje i mówiące ludzkim głosem – występują pod dwoma postaciami: dajmonów i pancernych niedźwiedzi. Każdy człowiek, który pojawia się w serialu ma swojego dajmona, który towarzyszy mu przez całe życie. Jego wygląd fizyczny odzwierciedla duszę i osobowość człowieka, którego jest częścią. Dajmony przyjmują postać zwierząt, ale mają ludzkie głosy i inteligencję. W dzieciństwie każdy dajmon może przybierać postać dowolnego stworzenia, ale w pewnej fazie dorastania przybiera jedną, ostateczną postać, która odzwierciedla charakter związanej z nim osoby.

„Mroczne Materie” to serial HBO oparty na epickiej, wielokrotnie nagradzanej trylogii fantasty Philipa Pullmana, uważanej za współczesne arcydzieło gatunku. Pierwsza część została wydana pod tym samym tytułem w 1995 roku i przetłumaczona na 40 języków. Szybko zdobyła tytuł bestsellera z wynikiem blisko dwudziestu milionów sprzedanych egzemplarzy.

W serialu w rolę Lyry wcieliła się Dafne Keen („Logan”). Lin-Manuel Miranda („Mary Poppins powraca”) zagrał Lee Scoresby’ego, aeronautę z Teksasu, Richard Cunningham („Łotr 1”) odegrał postać Gustafa. James McAvoy („Brud”, „Pokuta”, seria „X-Men”) wcielił się w Lorda Asriela, a Clarke Peters („Trzy billboardy za Ebbing, Missouri”) zagrał mistrza czuwającego nad wychowaniem Lyry. Ruth Wilson („Luther”) zagrała kluczową kobiecą postać całej trylogii, czyli Marisę Coulter, nadzwyczaj piękną, wpływową, byłą kochankę Lorda Asriela, matkę Lyry.

W angielskiej wersji językowej dajmonom swoich głosów użyczyli: Helen McCrory („Harry Potter”) jako Stelmaria, która jest dajmonem Lorda Asriela oraz David Suchet („Poirot”) jako Kaisie, dajmon, który występuje pod postacią śnieżnego gąsiora i jest związany z czarownicą Serafiną Pekkalą (w tej roli występuje Ruta Gedmintas). Dajmon Lee Scoresbyego – zajęczyca polarna o imieniu Hester – mówi głosem amerykańskiej aktorki komediowej Cristeli Alonzo. Kit Connor („Rocketman”) użycza swojego głosu Pantalaimonowi, niespokojnemu dajmonowi Lyry. Złota małpa, czyli tajemniczy dajmon pani Coulter, nie na imienia i nie mówi, ale wydawane przez niego dźwięki są głosem Briana Fishera, który jest także jednym z lalkarzy i koordynatorem efektów komputerowych. Iorek Byrnison, czyli niedźwiedź, którego Lyra spotka podczas swojej podróży, mówi głosem Joe Tandberga (serial „The Innocents”). Aby pomóc aktorom zbudować więź ze swoimi dajmonami, na planie serialu wykorzystano lalki, które zostały wygenerowane komputerowo przez spółkę Framestore.

Wydanie DVD pierwszego sezonu serialu „Mroczne materie” zawiera następujące dodatki specjalne: „Jak powstawały 'Mroczne materie'”, „Przenoszenie 'Mrocznych materii’ na ekran”, „Tworzenie 'Mrocznych materii'”, „Scenografia 'Mrocznych materii'”, „Dajmony w 'Mrocznych materiach'”, „James McAvoy: Grając Lorda Asriela”, „Lin-Manuel Miranda: Grając Lee Scoresby’ego”, „Ruth Wilson: Grając panią Coulter” i „Dafne Keen: Grając Lyrę Belacquę”.

[am]

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi