Świąteczna nowela Fredericka Forsytha została przeniesiona na ekran. Krótkometrażowy film „Pasterz” do obejrzenia na Disney+

4 grudnia 2023

Na platformie Disney+ zadebiutował film krótkometrażowy „Pasterz” na postawie świątecznej noweli Fredericka Forsytha o tym samym tytule. W produkcji wystąpili Ben Radcliffe, Steven Mackintosh i John Travolta.

„Pasterz” opowiada o młodym pilocie Królewskich Sił Powietrznych, który w Wigilię Bożego Narodzenia pod koniec lat 50. leci ostatnim samolotem do bazy, aby wrócić na świąteczny urlop do domu, do swojej rodziny i dziewczyny. Nieoczekiwanie nad Morzem Północnym w samolocie wysiada łączność, przyrządy pokładowe zaczynają wariować, a rutynowy lot zamienia się w koszmar. Kiedy wydaje się, że wszystko zakończy się katastrofą, z gęstej mgły wyłania się nieoczekiwana pomoc – stary bombowiec z czasów II wojny światowej.

Film powstał na podstawie noweli „Pasterz” klasyka literatury sensacyjnej Fredericka Forsytha. Utwór ukazał się w 1975 roku w formie samodzielnej książki, jak również w zbiorze „Czysta robota” (wznowionym później pod tytułem „Wet za wet”). Zrealizowana dla Disney+ produkcja trwa zaledwie 38 minut, ale pomysł na jej zekranizowanie pojawił się już lata temu w głowie hollywoodzkiego aktora Johna Travolty, który sam jest zafascynowany lotnictwem.

Okładka angielskiego i polskiego wydania „Pasterza”.

„Trzydzieści kilka lat temu natknąłem się na wspaniały odrzutowiec Vampire. Minęło kilka lat i zobaczyłem w księgarni książkę zatytułowaną 'Pasterz’. A na okładce znajdowało się zdjęcie Vampire’a, będącego symbolem tej opowieści. Pomyślałem: 'Pewnego dnia chciałbym nakręcić film na podstawie tej książki'” – relacjonuje Travolta.

Aktor zarezerwował wówczas prawa do ekranizacji do „Pasterza” z zamiarem zagrania głównej roli młodego pilota. Pomysłu nie udało się jednak zrealizować, dopóki Travolta nie spotkał na swojej drodze reżysera Iaina Softleya, znanego m.in z realizacji filmów „Backbeat” i „K-Pax”. Softley zajął się napisaniem scenariusza. Travolta był już jednak zbyt dojrzały wiekowo, by grać głównego bohatera. Rolę tę powierzono Benowi Radcliffe’owi. Travolta zaś wystąpił jako tytułowy Pasterz, pozostał też producentem wykonawczym projektu.

Film można oglądać od 1 grudnia na platformie Disney+. Poniżej prezentujemy jego zwiastun:

[am]

Tematy: , , , ,

Kategoria: film