Studio Platige Image wyprodukowało krótkometrażową animację inspirowaną wierszem „Do prostego człowieka” Juliana Tuwima. Zobacz zwiastun

5 października 2021

W studiu Platige Image powstała animacja inspirowana wierszem Juliana Tuwima „Do prostego człowieka”. Krótkometrażowy film w reżyserii Cezarego Albińskiego ujawnia mechanizmy, które tłumaczą wojnę jako powszechnie akceptowalną i potrzebną serię wydarzeń. Obraz będzie miał swoją europejską premierę podczas Warszawskiego Festiwalu Filmowego, odbywającego się między 8 a 17 października.

W pełni wygenerowany komputerowo film krótkometrażowy pokazuje niekończący się cykl zniszczenia, w którym najdrobniejszy konflikt może stać się iskrą zapalną i eskalować na globalną skalę, a powtarzalność narracji nadaje animacji dodatkowego wydźwięku, zmuszającego do głębszej refleksji. Całości nadaje ton narracja z offu, na którą składają się wersy z wiersza Tuwima.

Bodźcem do stworzenia animacji było zdjęcie z konkursu World Press Photo, przedstawiające ludzi stłoczonych między zniszczonymi budynkami w centrum Damaszku. Na czele setek osób czekających na przejście przez ulicę stoi mężczyzna z rozpostartymi rękami, blokujący napierający na jego plecy tłum. Naprzeciwko nich widać ogromny karabin maszynowy.

„Kiedy zobaczyłem to zdjęcie, zacząłem zadawać sobie pytania: jak do tej wojny doszło? Czy wojny wybuchają z dnia na dzień, czy doprowadza do nich raczej długofalowy splot wydarzeń? Czy w tym splocie występuje jakiś moment, w którym udałoby się zatrzymać eskalację konfliktu?” – mówi pomysłodawca i reżyser animacji, Cezary Albiński.

„Wiersz Tuwima jest dla mnie genialną próbą uchwycenia schematu poprzedzającego wszelkie działania zbrojne i niestety, pomimo upływu lat, pozostaje on nadal aktualny” – komentuje Albiński. „Żeby trafić przede wszystkim do młodego odbiorcy, zdecydowaliśmy się na dynamiczny montaż i intensywność przekazu, potęgowaną przez muzykę Rafała Żaka – całość może przypominać splot teledysku, newsa telewizyjnego i relacji z parady wojskowej, czyli pokazu siły zbrojnej” – dodaje.

Światowa premiera animacji miała miejsce w sierpniu na festiwalu SIGGRAPH w USA. Europejska premiera odbędzie się podczas Warszawskiego Festiwalu Filmowego. Produkcja znalazła się pośród innych tytułów walczących o laury w Konkursie Filmów Krótkometrażowych.

„Cieszymy się, że europejska premiera filmu będzie mieć miejsce właśnie tutaj, w Warszawie. Liczymy na to, że obraz spotka się z uznaniem międzynarodowej widowni. Krótkie animacje były zawsze naszą mocną stroną. 'Do prostego człowieka’ ma szansę pójść w ślady 'Katedry’ Tomka Bagińskiego czy 'Paths of Hate’ Damiana Nenowa i być jedną z wizytówek młodego polskiego kina animowanego na świecie” – komentuje Karol Żbikowski, prezes Platige Image.

W tych samych dniach, co Warszawski Festiwal Filmowy, odbywa się także Animest w Rumunii, gdzie „Do prostego człowieka” zostanie pokazane w sekcji „Short Film”.

Poniżej możecie zobaczyć zwiastun „Do prostego człowieka”:

[am]

Tematy: , , ,

Kategoria: film