Wszystko, co chcieliście wiedzieć o przenoszeniu książek na ekran. Ruszyła dystrybucja wejściówek i biletów na Word2Picture podczas 13. Festiwalu Conrada!

5 października 2021

Trzecia edycja Word2Picture, realizowana w ramach Festiwalu Conrada, to zaproszenie do przestrzeni, w której spotykają się i łączą dwie sfery artystycznej ekspresji – literatura i film. Wśród nich znajdziemy spotkania z gośćmi, którzy zdradzą nam kulisy pracy nad głośnymi filmowymi adaptacjami książek, a także warsztaty, na których dowiemy się, jak napisać scenariusz idealny. Spotkamy się również na sali kinowej, aby obejrzeć najciekawsze produkcje filmowe inspirowane literaturą i porozmawiać z ich twórcami.

Wydarzeniem otwierającym tegoroczne Word2Picture jest spotkanie z Henningiem Adamem, kuratorem wydarzenia Books at Berlinale będącego częścią pasma Berlinale Co-Production Market na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie, w którym uczestniczą producenci oraz agenci i wydawcy z całej Europy. Panel w języku angielskim w formie online odbędzie się na żywo 19 października o godzinie 11:00. Poprowadzi go Ewa Bolińska-Gostkowska. Spotkanie będzie transmitowane na facebookowych profilach Festiwalu Conrada, Krakowa Miasta Literatury UNESCO i Krakow Film Commission.

23 października w godzinach 12:00–13:30 odbędzie się bezpłatne szkolenie online, którego myślą przewodnią jest pytanie: „Co to znaczy filmowa książka?”. Spotkanie poprowadzi Aleksandra Świerk, scenarzystka i konsultantka scenariuszowa. Ekspertka zdradzi, jakich scenariuszy szukają producenci i jakie książki posiadają filmowy potencjał. Zapisy na szkolenie na stronie kbfbilety.krakow.pl trwają do 22 października. Link do spotkania zostanie przesłany do wszystkich uczestników w dniu wydarzenia.

Dla adeptów sztuki scenopisarskiej w dniach 23–24 października w godzinach 12:00–18:00 w Pawilonie Wyspiańskiego przygotowano płatne warsztaty scenariuszowe z jednym z najbardziej utalentowanych scenarzystów młodego pokolenia, czyli Mateuszem Pacewiczem. Twórca scenariusza do nominowanego do Oscara „Bożego Ciała” opowie uczestnikom i uczestniczkom, jak zacząć pisać i jak przetrwać twórcze wzloty i upadki, omówi tradycyjną trzyaktową strukturę scenariusza i zdradzi przepis na tworzenie wiarygodnych postaci. Na warsztaty należy przygotować wstępny pomysł na scenariusz. Uczestnicy mają napisać przed zajęciami streszczenia swoich fabuł, które zostaną szczegółowo omówione podczas spotkania. Warsztaty odbywają się w ramach Szkoły Pisania Krakowa Miasta Literatury UNESCO. Trwają zapisy na stronie kbfbilety.krakow.pl.

Jeśli ktokolwiek jeszcze czuje niedosyt, to bardzo dobrze, bo 21 października o godzinie 20:00 w Kinie Pod Baranami zorganizowany zostanie pokaz filmu „Żeby nie było śladów” i spotkanie z Cezarym Łazarewiczem – autorem reportażu opublikowanego w 2016 roku nakładem Wydawnictwa Czarne, na podstawie którego powstał scenariusz – oraz twórcami tego obrazu. Rozmowę poprowadzi krytyk filmowy Piotr Czerkawski. Natomiast 23 października o godzinie 18:00 odbędzie się projekcja „Ostatniego komersu”, po której odbędzie się spotkanie z Anną Cieplak – autorką literackiego pierwowzoru, czyli książki „Ma być czysto”, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Krytyki Politycznej – a także reżyserem i scenarzystą Dawidem Nickelem oraz producentką Martą Habior. Dyskusję poprowadzi krytyczka filmowa Adriana Prodeus. Bilety na oba wydarzenia można nabyć w kasie Kina Pod Baranami.

Jednocześnie organizatorzy informują przedstawicieli branży wydawniczej, że w trakcie Festiwalu Conrada otworzą nabór propozycji książkowych do wiosennej edycji Word2Picture. Zakwalifikowane tytuły przedstawione będą na spotkaniu z producentami filmowymi podczas kolejnej edycji festiwalu Mastercard Off Camera. Szczegóły naboru podane zostaną w późniejszym terminie.

„Serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników literatury i kina do udziału w wydarzeniach otwartych w ramach pasma Word2Picture. Jest to wyjątkowa okazja, aby posłuchać opowieści z pierwszej ręki o procesie tworzenia dzieł filmowych inspirowanych literaturą, a także zadać pytania ich twórcom” – piszą organizatorzy.

[am]

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia