Powstanie film na podstawie „Dawcy” Lois Lowry?

9 listopada 2012


Studio filmowe The Weinstein Co. i Walden Media mają zamiar przenieść na wielki ekran popularną powieść Lois Lowry pt. „Dawca”. Tytułową rolę zagra Jeff Bridges, który będzie również współproducentem filmu.

„Dawca” to rozgrywająca się w nieokreślonej przyszłości antyutopia. Głównym bohaterem powieści jest nastoletni chłopiec o imieniu Jonasz. W jego świecie wszystko wydaje się doskonałe: nie ma bólu, przemocy ani cierpienia, nie trzeba podejmować decyzji, ani dokonywać wyborów. Nikt nie doświadcza też jednak miłości i przyjaźni, ani nie przechowuje wspomnień. Wtedy Jonasz zostaje wybrany jako nowy Odbiorca Wspomnień – ma być jedyną osobą w społeczności, która przechowa pamięć o minionych chwilach. Odbierając szkolenie, chłopiec zaczyna nie tylko czuć, ale i dostrzegać wady, a nawet okrucieństwo, otaczającej go społeczności.

Książka stanowi pierwszą część luźno powiązanego cyklu dla młodzieży, rozgrywającego się w tym samym świecie (następne tomy to: „Gathering Blue”, „Messenger” i „Son”, która łączy klamrą wszystkie cztery powieści) i przyniosła autorce międzynarodową sławę. Do dnia dzisiejszego „Dawca” rozszedł się w nakładzie 10 milionów egzemplarzy.

Jeff Bridges od dawna przymierzał się do realizacji i zagrania w filmie. Prawa do „Dawcy” aktor zakupił już dwie dekady temu, początkowo przewidując tytułową rolę dla swojego ojca, Lloyda. Na przestrzeni tego okresu powstało kilka wersji scenariusza. Nie dalej jak w zeszłym miesiącu pisarka wyraziła jednak swoje wątpliwości, czy film w ogóle powstanie.

Chociaż Weinstein Company nie potwierdziła jeszcze doniesień o przystąpieniu do realizacji, źródła zbliżone do projektu podają, że trwają bezpośrednie rozmowy z Phillipem Noycem (?Polowanie na króliki?, ?Salt?) o zajęciu stołka reżysera, zaś najnowszą wersję scenariusza napisał Vadim Perelman (?Dom z piasku i mgły?).

fot. aktora: Joe Polletta

Tematy: , , , ,

Kategoria: film