Odkryto autentyczną szachownicę z „Alicji po drugiej stronie lustra”

8 listopada 2012


Jake Fior, brytyjski handlarz unikatowymi książkami, odkrył, że ręcznie robiona szachownica, pochodząca z 1875 roku, posiada rysunki z sequela ?Alicji w krainie Czarów? wykonane ręką samego Johna Tenniela, ilustratora oryginalnych powieści.

Mężczyzna zakupił szachownicę przed rokiem jako zwykłą ciekawostkę, gdyż przyozdobiona została 16 motywami pochodzącymi z klasycznej powieści Lewisa Carrolla. Po bliższym zbadaniu zauważył jednak w każdym z czterech rogów inicjały JT. „Pomyślałem, że to prawdopodobnie zbieg okoliczności, ale miałem wczesne wydanie 'Alicji w Krainie Czarów’ na swojej półce z książkami, więc zdjąłem ją i przejrzałem. To była ta chwila. Wszystkie ilustracje w książce podpisano dokładnie tym samym monogramem” ? powiedział w rozmowie z „The Times”.

Aby potwierdzić swoje odkrycie, kolekcjoner skontaktował się z Tracey Chaplin, która jest konserwatorem w londyńskim Metropolitan University. Chaplin przyznała, że szachownica nie zawiera żadnych pigmentów wprowadzonych do użytku po 1874 roku.

Przypuszcza się, że szachownica została zrobiona w 1875 roku, czyli 4 lata po publikacji książki „Po drugiej stronie lustra”. John Tenniel już wcześniej wykonywał rysunki do dziecięcej gry karcianej Happy Families i właśnie to ? zdaniem kolekcjonera ? mogło zachęcić ilustratora do zainteresowania się stworzeniem serii gadżetów powiązanych z książkami o Alicji. Decyzja, aby umieścić ilustracje na szachownicy nie powinna dziwić, gdyż szachy stanowią ważny motyw w „Po drugiej stronie lustra”.

Jake Fior wraz ze swoim wspólnikiem Jo Humphrisem pracuje obecnie z wysoko wykwalifikowanymi artystami (m.in. ekspertem od wiktoriańskiego obramowania), aby stworzyć limitowaną serię 150 replik szachownicy, które będą sprzedawane od połowy listopada w Londynie za niebagatelną sumę 3,5 tysiąca funtów za sztukę.

fot. Alice Through the Looking Glass Ltd

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: newsy